متخصص ارتودنسی کیست و چه وظایفی دارد

متخصص ارتودنسی کیست و چه کاری برای ما انجام می‌دهد؟

اگر می‌خواهید که لبخندی جذاب و زیبا داشته باشید اما نمی‌دانید برای انجام درمان ارتودنسی و رسیدن به نتیجه ایده‌آل به چه کسی باید اعتماد کنید، این مطلب برای شماست. ما می‌توانیم به شما کمک کنیم که تفاوت بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک را درک کنید تا مطمئن شوید که بهترین تصمیم را برای شروع درمان خود می‌گیرید.

همچنین در این مطلب نکاتی را در مورد وظایف متخصص ارتودنسی بیان خواهیم کرد که از کارهایی که یک ارتودنتیست برای ما انجام می‌دهد آگاه شویم. اگر کنجکاو هستید در این باره اطلاعات بیشتری داشته باشید، با ما در ادامه مطلب همراه شوید.

متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی کسی است که در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان ناهنجاری‌های دندانی و صورت آموزش دیده است. متخصصان در رابطه با طیف گسترده‌ای از گزینه های درمانی برای صاف کردن دندان‌های کج، رفع گزش‌های بد و تراز کردن درست فک‌ها تحت آموزش قرار می‌گیرند.

پس از گذراندن یک دوره تحصیلی 6 ساله در دندانپزشکی، یک دوره 3 یا 4 ساله دیگر لازم است تا فرد تحت آموزش تخصصی در زمینه ارتودنسی قرار گیرد.

“شما هر روش درمانی را انتخاب کنید، باید مطمئن شوید که توسط یک متخصص درمان می‌شوید تا بهترین نتیجه را بگیرید.”

کاری که یک مختصص می‌تواند برای شما انجام دهد، محدود به تراز کردن دندان و صرفا حل مشکل زیبایی نیست. ارتودنتیست می‌تواند به حل مشکلات بایت‌های دردناک و نامرتب، حرکت دندان ناشی از عادات بد مانند مکیدن انگشت شست و حتی برخی از اشکال آپنه خواب کمک کند.

پیشنهاد مطالعه: ارتودنسی چیست؟

دندانپزشک چه کاری انجام می‌دهد و چه تفاوتی با متخصص ارتودنسی دارد؟

دندانپزشک در درمان بیماری‌ها و شرایطی که روی دندان‌ها و لثه‌ها تأثیر می‌گذارد، نقشی مؤثر دارد. دندانپزشکان راهنمایی‌هایی در مورد رژیم غذایی، مسواک زدن، استفاده از فلوراید و سایر جنبه‌های کلیدی مراقبت از دندان ارائه می‌دهند. آن‌ها سلامت عمومی دهان را بررسی می‌کنند، از بیماری‌های دهان پیشگیری می‌کنند، غربالگری سرطان دهان را انجام می‌دهند، دندان‌ها را تمیز می‌کنند و حفره‌ها را اصلاح می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند کار سفید کردن دندان‌ها را انجام دهند.

یک دندانپزشک برای کسب مجوز و مهارت در این حرفه در دانشکده دندانپزشکی تحصیل می‌کند که شبیه به دانشکده پزشکی است اما به جای سلامت بدن بر سلامت و بهداشت دهان و دندان تمرکز دارد. یک دندانپزشک قبل از شروع به کار دندانپزشکی باید حدود 6 سال تحصیلات عالی را بگذراند.

اما دندانپزشک توانایی و تخصص یک ارتودنتیست را ندارد و تفاوت‌هایی با هم دارند. در اینجا 4 مورد را آورده‌ایم که تفاوت وظایف متخصص ارتودنسی با دندانپزشک را مشخص می‌کند.

متخصص ارتودنسی دارای تحصیلات ارتودنسی فراتر از دانشکده دندانپزشکی است

همه متخصصان ارتودنسی درست مانند دندانپزشکان، در دانشکده دندانپزشکی دوره تحصیلی را گذرانده‌اند. این بدان معناست که همه متخصصان ارتودنسی دارای مدرکی هستند که به آنها گواهی دندانپزشکی می‌دهد.

اما علاوه بر آن دوره تحصیلی دندانپزشکی، متخصص ارتودنسی باید یک دوره رزیدنتی3 یا 4 ساله در ارتودنسی را نیز بگذراند و حتی تحت آموزش‌های تخصصی‌تری قرار گیرد.

متخصص ارتودنسی توانایی تراز کردن دندان‌ها را دارد

متخصصان ارتودنسی در تراز کردن دندان‌ها و مسائل ساختاری فک و دندان جهت انجام درمان ارتودنسی تخصص دارند. این فراتر از چیزی است که یک دندانپزشک در مورد آن آموزش دیده باشد.

تراز کردن دندان با چیزی بیش از ظاهر دندان‌ها سروکار دارد. هنگامی که دندان‌ها را صاف می‌کنید، با حرکت استخوانی که دندان‌ها در آن قرار گرفته‌اند نیز سروکار دارید که متخصص ارتودنسی برای آن آموزش دیده است.

متخصص ارتودنسی توانایی تراز کردن فک‌ها را دارد

دندان‌های صاف همیشه به معنای بایت صحیح نیست! یک متخصص ارتودنسی بر اصلاح بایت شما نیز تمرکز می‌کند؛ در حالی که ممکن است فکر کنید که یک ارتودنتیست فقط دندان‌های شما را تراز می‌کند. ارتودنتیست‌ به بایت شما توجه می‌کنند و ممکن است نیاز به اصلاح فک باشد. این بر سلامت کلی شما، از جمله تنفس، جویدن، و سایر عملکردهای بسیار مهم بدن شما تأثیر می‌گذارد. بریس‌ها موقعیت دندان‌های شما را در داخل استخوان فک حرکت می‌دهند. که نیاز به یک متخصص آموزش دیده برای نظارت بر نحوه حرکت دندان‌ها و فک شما دارد، به همین دلیل مراجعه به متخصص بسیار مهم است.

متخصص ارتودنسی از بین تمام گزینه‌های درمانی موجود، درمان ارتودنسی صحیح را انتخاب می‌کند

بهترین متخصص ارتودنسی در زمینه جدیدترین و بهترین تکنولوژی ارتودنسی به روز هستند. متخصصان ارتودنسی دانش گسترده‌ای در مورد گزینه‌های درمان ارتودنسی دارند و در مورد اینکه کدام گزینه برای هر فرد بهترین کارایی را دارد. در واقع، ارتودنسی یکی از پیشرفته‌ترین تخصص‌ها است زیرا فناوری‌های جدید و گزینه‌های درمانی به طور مداوم در حال گسترش هستند.

گزینه‌های زیادی برای درمان ارتودنسی وجود دارد؛ از جمله بریس‌های سنتی، الاینرهای شفاف، بریس‌های لینگوال، و بسیاری از گزینه‌های درمانی دیگر. یک متخصص ارتودنسی می‌تواند دهان و فک شما را معاینه کند تا مشخص کند کدام گزینه یا گزینه‌های درمانی برای شما بهترین است. آن‌ها همچنین بر روند درمان نظارت می‌کنند و می‌توانند برنامه درمانی را بر اساس تغییرات غیرمنتظره در نحوه حرکت دندان‌ها و فک‌ها تغییر دهند.

چرا لازم است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟

لبخند شما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شما و یکی از زیبایی‌هایی است که می‌توانید به دنیا ارائه دهید. علاوه بر زیبایی، سلامت دهان و دندان نیز در طول زندگی امری بسیار مهم و حیاتی برای هر شخصی است. بنابراین لازم است نزد یک متخصص ارتودنسی کاملا آموزش دیده درمان خود را انجام دهید و مطمئن شوید که بهترین نتیجه را می‌گیرید. اگر به یک متخصص مراجعه کنید و نسبت به وضعیت دندان‌های خود آگاه شوید، یک طرح درمان ارتودنسی مناسب می‌تواند به بازگرداندن اعتماد به نفس و زیباشدن لبخند شما و سلامت دهان و دندانتان کمک کند. در این صورت شما زندگی شادتر و سالم‌تری خواهید داشت.

دلایل زیادی برای مراجعه به متخصص وجود دارد. ممکن است برای تراز کردن دندان‌های کج، کاهش شکاف یا اصلاح نامرتبی دندان‌ها به متخصص مراجعه کنید. یک ارتودنتیست می‌تواند در مورد ناهماهنگی فک‌ها یا مشکلات گاز گرفتن که می‌تواند باعث درد هنگام جویدن شود کمک کند. ارتودنتیست شما همچنین ممکن است بتواند در برخی موارد آپنه خواب یا رفع مشکلات ناشی از عادات طولانی مدت مانند مکیدن انگشت شست در کودکی کمک کند.

درمان ارتودنسی (شامل بریس‌ها و الاینرهای شفاف) در حالت ایده‌آل باید توسط یک متخصص معتبر و دارای مدرک تخصص انجام شود. متخصصین ارتودنسی مهارت و تخصص لازم را برای تشخیص صحیح مشکلات ارتودنسی، ارزیابی و نظارت بر حرکات دندان شما و محافظت از سلامت دندان‌های شما دارند. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید برای کسب اطلاعات درباره بیلیچینگ دندان و ارتودنسی الاینر به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

جمع‌بندی

اکنون متوجه شده‌اید که چقدر مهم است درمان خود را قطعا نزد یک متخصص ارتودنسی انجام دهید و نه دندانپزشک. اگر از معتبر بودن یا داشتن مدرک تخصص ارتودنتیست مطمئن نبودید به هیچ وجه ریسک نکنید؛ اگر شک دارید، بپرسید! همیشه بهتر است بررسی کنید که آیا ارتودنتیست شما یک متخصص معتبر و دارای مدرک در یک سازمان است یا خیر. در این مقاله تلاشمان بر این بود تا شما را با حوزه کاری و وظایف متخصص ارتودنسی و تفاوت آن با دندانپزشک آشنا کنیم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد و از خواندن آن لذت کافی را برده باشید.

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید