ارتودنسی فانگشنال چیست

درباره ارتودنسی فانکشنال بدانید | یک روش درمانی ارتودنسی متفاوت

در این مطلب قصد داریم به یک روش درمانی متفاوت ارتودنسی بپردازیم که شاید زیاد آشنا نیست. این روش درمانی ارتودنسی فانکشنال نام دارد که به تغییر موقعیت فک بالا و پایین کمک می‌کند تا از زیبایی لبخند و صورت را بهبود بخشد. این روش ارتودنسی برای اصلاح دندان‌ها و ساختار صورت برای افرادی که به دندان‌ها و زیبایی صورت خود اهمیت می‌دهند، کاربرد دارد. اما در نظر داشته باشید که در حین اینکه این درمان منجر به زیبایی دندان و لبخند می‌شود، هدف اصلی آن زیبایی نیست. برای آشنایی بیشتر با این حوزه از دندانپزشکی و همچنین ارتودنسی فانکشنال برای بزرگسالان، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ارتودنسی فانکشنال چیست؟

ارتودنسی فانکشنال فرآیندی است برای صاف کردن دندان‌هایی که در موقعیت نامناسب قرار گرفته‌اند و هدف اصلی آن اصلاح دندان‌ها و ساختار صورت بیماران است.

یکی از عوامل متمایزکننده اصلی بین ارتودنسی سنتی و این نوع ارتودنسی، توجه به علت اصلی مشکل و سپس انتخاب راهکار برای حل آن است. متخصص ارتودنسی شما ابتدا علت اصلی مشکل شما را قبل از شروع هر درمانی بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کند.

یک مثال عالی برای بیان تفاوت این دو نوع از انواع ارتودنسی، شیوه درمان شلوغی دهان است. ارتودنسی سنتی با کشیدن دندان، برای برداشتن یک یا دو دندان عجله می‌کند و فضای مناسبی را برای قرار گرفتن بقیه دندان‌ها ایجاد می‌کند. برعکس، ارتودنسی فانکشنال بر روی درمان برای گسترش استخوان فک تمرکز می‌کند و مشکل را از ریشه برطرف می‌کند.

چه کسانی واجد شرایط ارتودنسی فانکشنال هستند؟

این روش درمانی اینگونه نیست که فقط برای یک بازه سنی باشد؛ زیرا برای همه در نظر گرفته شده است. هر کسی در هر سنی می‌تواند این روش درمانی را انجام دهد.

چه چیزی ارتودنسی فانکشنال را متمایز می‌کند؟

یکی از عواملی که ارتودنسی فانکشنال را از بقیه روش‌ها متمایز می‌سازد، این است که در آن نیازی به کشیدن دندان نیست. این تخصص بر این هدف بنا شده است که ریشه اصلی ناهماهنگی دندان‌ها هیچ ارتباطی با دندان‌ها نداشته باشد.

در این روش بیشتر تمرکز روی فک است و روند رشد آن است. اگر به دنبال درمان درد فک هستید که به تراز شدن دندان‌های شما نیز کمک کند، این روش درمانی برای شما کاملا کارساز خواهد بود.

همچنین در این روش، نگرانی برای بازگشت دندان‌ها به حالت قبلی پس از اتمام درمان به حداقل می‌رسد. همچنین نگرانی در مورد استفاده از نگهدارنده برای جلوگیری از برگشت دندان‌ها به موقعیت قبلی خود با انجام این روش درمانی کاهش می‌یابد. موقعیت مناسب فک عامل اساسی است که تعیین می‌کند تا چه اندازه دندان‌ها در دهان ثابت باشند. از آنجایی که فضای کافی در استخوان فک وجود دارد، دندان‌ها به طور کاملا طبیعی در فضای موجود قرار می‌گیرند.

عامل متمایزکننده دیگر این است که بسیاری از مشکلات دهان و دندان را بدون دردسر حل می‌کند. کلید یک لبخند زیبا و بدون مشکل در ارتودنسی فانکشنال نهفته است. اما در نظر داشته باشید که گسترش فک خیلی چیزها را بهبود می‌بخشد، نه فقط لبخند را. درمان وقفه تنفسی در خواب از طریق این نوع ارتودنسی قابل دستیابی است. فضای بیشتر در فک باعث بهبود تنفس هنگام خواب می‌شود که وقفه تنفسی در خواب را به طور کامل درمان می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: انواع روش‌های ارتودنسی

مزایای ارتودنسی فانکشنال

اگر هنوز مطمئن نیستید که در مورد درمان تراز کردن دندان‌های خود کدام روش درمانی را انتخاب کنی، مزایای این نوع ارتودنسی را مدنظر قرار دهید. این مزایا عبارتند از:

نتایج مطلوب از نظر زیبایی: حتی اگر روش انجام آن بسیار متفاوت از ارتودنسی‌های سنتی است، شما همچنان با ارتودنسی فانکشنال به لبخندی زیبا و جذاب خواهید رسید.

بهبود یافتن جویدن غذا: به طوریکه دیگر نوع غذا، مانع از لذت بردن شما از تمام غذاهایی که می‌خواهید نشود.

تسکین درد فک: زمانی که فشار از برخی از نواحی حفره دهان شما برداشته شود، فک شما دیگر درد نخواهد داشت.

گرفتن نتایج بلندمدت: ممکن است دیگر مجبور نباشید از نگهدارنده‌ها برای بقیه عمر خود استفاده کنید، زیرا نتایج این نوع روش درمانی ارتودنسی دائمی‌تر از ارتودنسی سنتی است.

تفاوت ارتودنسی سنتی با ارتودنسی فانکشنال چیست؟

در حالی که ارتودنسی سنتی فقط بر روی تراز کردن دندان‌ها متمرکز است، ارتودنسی فانکشنال یک رویکرد دوگانه دارد که علاوه بر حل مشکلات زیبایی دندان به مشکلات مربوط به سلامت بیمار  می‌پردازد و در واقع، زیبایی هدف دوم این روش درمانی است. این درمان، شامل بهبود راه تنفسی و جلوگیری از انسداد راه تنفسی بیمار است. قبل از شروع هر گونه درمان ارتودنسی سنتی، این روش ارتودنسی به این جنبه‌های ارتوپدی سلامت کلی بیمار می‌پردازد:

استخوان های اسکلتی که سر و صورت را تشکیل می دهند

استخوان های فک بالا و پایین و مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ

رابطه TMJ با گردن و پشت

راه تنفسی بیمار

پس از اینکه این جنبه‌های ارتوپدی مورد بررسی قرار گرفت، می‌توان هر گونه درمان سنتی ارتودنسی لازم برای تراز کردن دندان‌های بیمار را آغاز کرد.

پلاک فانکشنال

پلاک ارتودنسی وسیله‌ای است که در اطراف دندان‌های بالا، دندان‌های پایین یا گاهی اوقات هر دو قرار می‌گیرد. این پلاک‌ها را می‌توان برای اصلاح رشد یا بهبود موقعیت دندان‌ها و فک‌ها، ایجاد فضایی در فک برای اصلاح باریکی و کمبود فضا برای دندان‌ها یا اصلاح مسائل بایت استفاده کرد. به عنوان مثال، پلاک فانکشنال برای اصلاح مشکلات عقب یا جلو بودن فک کاربرد دارد و در صورت استفاده زودهنگام بسیار موثر است. در بسیاری از موارد استفاده از این ابزار می‌تواند نیاز به جراحی را در آینده برطرف کند.

“اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در هنگام استفاده از پلاک فانکشنال ممکن است بیمار در صحبت کردن دچار دشواری شود.”

ارتودنسی فانکشنال برای بزرگسالان

هیچ محدودیت سنی برای این نوع ارتودنسی وجود ندارد. درست است که دندان‌ها در کودکان و نوجوانان سریع‌تر حرکت می‌کنند، اما ارتودنسی فانکشنال برای بزرگسالان در تمام سنین -حتی سالمندان- مثمر ثمر خواهد بود.

اغلب بیماران بزرگسال، مشکلات مربوط به TMJ را دارند که باعث درد و اختلال در عملکرد نیش آن‌ها می‌شود. اغلب این بیماران ممکن است در دوران کودکی تحت درمان ارتودنسی سنتی قرار گرفته باشند. در حالی که بسیاری از افرادی که روش درمانی فانکشنال را انجام داده‌اند، هرگز هیچ عارضه‌ای را تجربه نمی‌کنند. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید برای کسب اطلاعات درباره بیلیچینگ دندان و ارتودنسی شفاف به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

جمع‌بندی

اکنون شما به مزایای ارتودنسی فانکشنال آگاه هستید و می‌توانید با توجه به موارد ذکر شده در مورد این روش درمانی تصمیم خود برای انتخاب روش درمان را بگیرید. این روش درمانی تمام مشکلات دهانی و سلامت را به صورت ریشه‌ای و بدون در پی داشتن عوارض در آینده حل می‌کند. با اینکه در حالت کلی اصلاح دندان کودک و نوجوان راحت‌تر است، این روش برای بزرگسالان نیز کاملا نتایج مطلوب را در پی دارد. برای اینکه به نتیجه قطعی در مورد انتخاب روش درمان برسید، توصیه ما این است که با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و برایتان مفید بوده باشد.

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید