ارتودنسی سرامیکی چیست و چه تفاوتی با ارتودنسی های دیگر دارد

ارتودنسی سرامیکی چیست و چرا محبوبیت پیدا کرده است؟

اکثر افرادی که قصد انجام ارتودنسی را دارند برایشان مهم است که دستگاه ارتودنسی در طول درمان جلب توجه نکند؛ ارتودنسی سرامیکی گزینه‌ای مناسب برای این افراد است. در این روش درمانی براکت‌ها تقریبا هم‌رنگ با مینای دندان یا شفاف هستند بنابراین مورد توجه قرار نمی‌گیرند. تاثیرگذاری و کارایی آن دقیقا به اندازه ارتودنسی سنتی است و تنها تفاوت آن در مشخص نبودن براکت سرامیکی است که مورداستفاده قرار می‌گیرد. همانطور که می‌دانید روش‌های مختلفی برای ارتودنسی وجود دارد که برای انتخاب روش درمان باید در مورد هرکدام اطلاعات کافی داشته باشید. از این رو در این مطلب به بررسی ارتودنسی به روش سرامیکی که بسیار هم محبوب است، خواهیم پرداخت. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

دستگاه ارتودنسی سرامیکی

دستگاه‌های ارتودنسی سرامیکی مشابه بریس‌های سنتی فلزی هستند با این تفاوت که از پرسلن ساخته شده‌اند، بنابراین رنگی مشابه مینای دندان طبیعی دارند. علاوه بر این، طیف‌های رنگی مختلفی برای براکت سرامیکی وجود دارد تا بتوان آن‌ها را با هر رنگ دندان تطبیق داد و بیماران نتایج بسیار مطلئب‌تری بگیرند.

“البته لازم است بدانید که در برخی موارد بریس‌ها با سیم قوس‌دار سفید ثابت می‌شوند و در برخی دیگر از سیم فلزی استفاده می‌شود.”

 دستگاه با براکت‌های سرامیکی مانند دستگاه فلزی سنتی نصب می‌شود و فشاری را وارد می‌کند که به تدریج دندان‌ها را حرکت می‌دهد تا لبخندی کاملا هماهنگ و زیبا به دست آید.

این دستگاه به اندازه دستگاه‌های فلزی نتیجه‌بخش است و می‌تواند اکثر بیماری‌های دندانی مانند مشکلات بایت، شلوغی متوسط ​​یا پیچیده دندان، اوربایت، کراس بایت، دندان‌های بافاصله و غیره را درمان کند.

مزایا و معایب ارتودنسی سرامیکی

مانند سایر انواع ارتودنسی، ارتودنسی سرامیکی نیز دارای مزایا و معایبی است و ارزیابی همه آن‌ها قبل از انتخاب روش درمانی مهم است.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

در ارتودنسی سرامیکی برخلاف بریس‌های فلزی، بریس‌های سرامیکی اصلا جلب‌توجه نمی‌کنند و تقریبا نامحسوس هستند. بنابراین یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن، جنبه زیبایی‌شناختی است که تقریبا برای همه افراد مهم است. از طرفی نسبت سایر ارتودنسی‌های نامرئی، این روش هزینه کمتری دارد و با قیمت مناسب‌تری می‌توان آن را انجام داد.

معایب ارتودنسی سرامیکی

اگرچه از نظر زیبایی‌شناختی نسبت به روش سنتی برتری دارد اما معایبی نیز دارد. یکی از معایب آن این است که براکت ارتودنسی شرایط نگهداری خاصی دارد زیرا ممکن است در گذر زمان و با خوردن یک سری غذا یا نوشیدنی‌ها مانند قهوه، میوه‌های قرمز یا چای لکه‌دار شوند. بنابراین لازم است در طول درمان از مصرف آن‌ها خودداری کنید.

یکی دیگر از معایب، مدت زمان درمان است که معمولا از 18 تا 36 ماه متغیر است و تقریبا آن را به عنوان یکی از کندترین درمان‌های ارتودنسی موجود می‌شناسند. در نهایت، دستگاه‌های سرامیکی شکننده‌تر از فلزی هستند؛ بنابراین هنگام خوردن غذاهای بسیار سفت باید مراقب باشید.

هزینه ارتودنسی سرامیکی

به طور کلی هزینه ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی سنتی با دستگاه فلزی بیشتر است اما نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی نامرئی پایین‌تر است که آن را به راه حل ارزان‌تری نسبت به ارتودنسی نامرئی (الاینرها) یا ارتودنسی لینگوال تبدیل می‌کند.

هزینه دستگاه سرامیکی بسته به پیچیدگی مشکل، منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، نوع ماده‌ای که در ساخت براکت استفاده می‌شود و انتخاب ارتودنتیست متفاوت خواهد بود. به صورت کلی هزینه آن برای هر فک مبلغی بین 8 تا 10 میلیون محاسبه می‌شود.

اقدامات احتیاطی در ارتودنسی سرامیکی

برای جلوگیری از زرد شدن سریع بریس‌های سرامیکی کارهای زیر را انجام دهید:

از مصرف غذاهایی که رنگ دارند و لکه ایجاد می‌کنند، مانند چای، قهوه، یا غذاهای دارای ادویه‌جات اجتناب کنید.

تنباکو ماده‌ای است که مصرف آن کلا از نظر بهداشتی توصیه نمی‌شود؛ در مورد براکت سرامیکی هم همینطور است و باعث زردی آن می‌شود. بنابراین، توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید رنگ دستگاه سرامیکی خود را تا حد امکان حفظ کنید، سیگار را ترک کنید!

از آنجایی که دستگاه‌های سرامیکی شکننده‌تر از فلزی هستند، باید از مصرف خوراکی‌های سفت و چسبنده مانند آب نبات و آدامس اجتناب کنید.

برخی از میوه‌ها را مستقیم گاز نزنید و غذاهایی مانند ساندویچ‌ها را در قطعات کوچکتر بدون گاز زدن میل کنید. در مورد نان، ارتودنتیست‌ها خوردن نان ساندویچی را توصیه می‌کنند که بسیار نرم‌تر است.

پیشنهاد مطالعه: انواع ارتودنسی

یک جایگزین برای ارتودنسی سرامیکی

یک نوع ارتودنسی نامرئی وجود دارد که دنیای ارتودنسی را متحول کرده است: الاینرهای شفاف. از آن جا که ارتودنسی سرامیکی نیز در دسته ارتودنسی‌های نامرئی است، تصمیم گرفتیم جایگزین آن را نیز به شما معرفی کنیم. در کل ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف از جنبه‌های مختلفی که در زیر آن‌ها را آورده‌ایم، نسبت به ارتودنسی به روش سرامیکی برتری دارد اما هزینه آن نیز بیشتر است.

زیبایی‌شناسی

الاینرهای شفاف بسیار زیباتر از بریس‌های سرامیکی هستند، زیرا از پلاستیک شفاف خاصی ساخته شده‌اند. بخاطر تعویض الاینرها هر یک یا دو هفته یکبار وقت زرد شدن ندارند!

بهداشت

الاینرها به شما این امکان را می‌دهند که بهداشت دهان و دندان را به راحتی حفظ کنید. از آنجایی که قابل جابجایی هستند، هنگام تغذیه و مسواک زدن برداشته می‌شوند، بنابراین می توانید از نخ دندان نیز به سادگی استفاده کنید. با دستگاه سرامیکی ثابت، حفظ بهداشت دهان و دندان دشوارتر است. دسترسی به مسواک در نواحی خاصی سخت‌تر است که در درازمدت باعث تشکیل جرم و بوی بد دهان می‌شود.

راحتی

استفاده از بریس‌های سرامیکی کمی آزاردهنده است، زیرا دستگاه ارتودنسی در تماس مستقیم با غشاهای مخاطی است و می‌تواند باعث تحریک و زخم‌های دهان شود. الاینرها به صورت سفارشی ساخته شده‌اند و در تمام مراحل درمان کاملا با دهان و دندان شما سازگار می‌شوند.

مراجعه به متخصص ارتودنسی

هنگامی که از براکت‌های ثابت سرامیکی استفاده می‌کنید، متخصص ارتودنسی شما باید هر 2 تا 3 هفته یک بار آن را بررسی کند تا براکت‌ها را به گونه‌ای تنظیم کند که همچنان به اعمال فشار روی دندان‌های شما برای تراز کردن آن‌ها ادامه دهند. ترازهای نامرئی به شما آزادی بیشتری در طول درمان می‌دهند. از آنجایی که شما تمام الاینرها را در شروع درمان دریافت می‌کنید، تنها به تأیید ارتودنتیست خود برای نصب مجموعه بعدی الاینرها نیاز دارید. متخصص می‌تواند پرونده شما را به صورت دیجیتالی بررسی کند تا مجموعه بعدی را خودتان نصب کنید.

قیمت

هزینه الاینرها نسبت به دستگاه ارتودنسی سرامیکی بیشتر است. اما مزایایی که ارائه می‌دهد به هزینه کردن بیشتر می‌ارزد.

جمع‌بندی

لبخند ما اولین چیزی است که در برخورد با دیگران آن را ارئه می‌دهیم و قطعا بسیار مهم است که زیبا باشد. هر کسی می‌خواهد دندان‌های سالم و زیبایی داشته باشد اما بسیاری از افراد بخاطر نمایان بودن بریس‌های فلزی قید درمان ارتودنسی را می‌زدند؛ اما اکنون روش‌هایی مانند ارتودنسی سرامیکی این مشکل را حل کرده است. اکنون که شما اطلاعات لازم را در مورد این روش درمانی کسب کردید، راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید. اما برای اینکه دقیق‌تر بدانید چه روشی برای شما مناسب‌ترین است، حتما با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید برای کسب اطلاعات درباره بیلیچینگ دندان و ارتودنسی الاینر به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

سوالات متداول در مورد ارتودنسی سرامیکی

آیا دستگاه سرامیکی زرد می‌شود؟

بله، دستگاه سرامیکی به مرور زمان لک می‌شود. این لکه‌ها در اثر مصرف غذاها و خوراکی‌هایی مانند برخی میوه‌های رنگی، چای، قهوه و … ایجاد می‌شوند. برای جلوگیری از زردی، مسواک زدن دندان‌ها بعد از هر وعده غذایی ضروری است.

چگونه دستگاه سرامیکی را سفید کنیم؟

برای اینکه دستگاه سرامیکی تا حد امکان سفید بماند، روزانه با خمیر دندان ارتودنسی مسواک بزنید و از نخ دندان غافل نشوید. همچنین از خوردن غذاهایی که دندان‌های شما را لکه‌دار می‌کنند خودداری کنید.

چگونه دستگاه سرامیکی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن دستگاه سرامیکی، علاوه بر نخ دندان کشیدن، به سادگی دندان‌های خود را مانند معمول مسواک بزنید.

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید