ارتودنسی تک دندان

ارتودنسی تک دندان چگونه انجام می شود؟

ارتودنسی تک دندان برخلاف تصور عمومی می‌تواند بسیار بیشتر از زیبا کردن لبخند مفید واقع شود. ارتودنسی یک دندان در مواردی که دندان کج از دندان‌های جلویی باشد، کاملا منطقی به نظر می‌رسد. با این وجود ممکن است فکر کنید ارتودنسی تک دندان برای دندان‌های عقبی که دیده نمی‌شوند، چندان ضروری نیست. اما در حقیقت اینگونه نیست. در این مطلب قصد داریم دلایل انجام ارتودنسی تک دندان، روش‌های ارتودنسی برای یک دندان و هزینه ارتودنسی تک دندان کج را برای شما عزیزان شرح دهیم. اگر قصد انجام آن را دارید، با ما همراه باشید.

آیا ارتودنسی برای یک دندان امکانپذیر است؟

بله، در اکثر موارد، ارتودنسی برای ترمیم و بهبود موقعیت دندان‌ها امکان پذیر است. اگر یک دندان در موقعیت نادرست قرار دارد، می‌توان با کمک ارتودنسی آن را به موقعیت درست منتقل کرد. بسیاری از افراد که تنها یکی از دندان‌های جلوی آن‌ها مثل یک دندان نیش و یا یک تک دندان در قسمت‌های عقب فکشان کج است، تصور می‌کنند انجام ارتودنسی برای تک دندان به این صورت است که نیازی به اعمال نیرو به سایر دندان‌ها نیست. اما این یک تصور اشتباه است. در ارتودنسی دندان تک لازمست تا براکت‌ها و ابزارهای متحرک فضای مورد نیاز آن دندانی که کج شده است را با حرکت جزئی سایر دندان‌ها ایجاد کنند. پس دقت داشته باشید که در این حالت هم، بسته به اندازه فک شما و شرایط دندان کج، ممکن است براکت روی سایر دندان‌هایتان نیز نصب شود.

روش‌‌های ارتودنسی تک دندان

راه‌های مختلفی برای ارتودنسی تک دندان وجود دارد. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • ارتودنسی معمولی: در این روش، برای جابجایی دندان، از کلیپ‌ها و بندهایی که به دندانها متصل می‌شوند و کمک به قرار دادن فشار روی دندان‌ها و ایجاد جابجایی آنها می‌کنند، استفاده می‌شود. این روش در مواردی که دندان به شدت از موقعیت طبیعی خود خارج شده است و یا اگر از ارتودنسی‌های دیگر نتیجه‌ی مطلوبی به دست نیامده است، مفید است.
 • ارتودنسی مخفی: این روش مانند ارتودنسی معمولی است، با این تفاوت که برای قرار دادن بندها و کلیپ‌ها، از طرف پشت دندان استفاده می‌شود و از جلوی دندان‌ها قابل رویت نیست.
 • ارتودنسی ثابت: اگر برای رفع نامنظمی تک دندان از این روش استفاده شود براکت‌ها بر روی همه دندان‌ها قرار می‌گیرند تا جابه جایی دندان به صورت کامل انجام شود .
 • ارتودنسی متحرک: یکی از روش‌های درمان ناهنجاری یک دندان ارتودنسی متحرک است. در این روش دستگاههای ارتودنسی برای مدت زمان خاص تشخیص داده شده توسط ارتودنتیست، در دهان قرار می‌گیرند. در این روش مدت درمان کوتاه‌‌تر از زمانی است که برای ارتودنسی تمام دندانها لازم است.
 • درمان با لیزر: در بسیاری از موارد مشاهده می شود که برای رفع ناهنجاری یک دندان از لیزر استفاده می‌شود . پزشک متخصص در یک جلسه دندان نامرتب را با استفاده از لیزر تراش می‌دهد و آن را صاف می‌کند . از معایب این روش می توان به از بین رفتن مینای دندان و افزایش آسیب پذیری دندان در مقابل پوسیدگی اشاره کرد .

ارتودنسی تک دندانروش انجام ارتودنسی یک دندان

در ارتودنسی یک دندان، یک دندان خاص با استفاده از روش‌های مختلفی به شکل و موقعیتی بهبود می‌یابد. به عنوان مثال، اگر دندانی بر روی دندان جلویی شما خم شده یا به جایگاه نامناسبی رسیده باشد، می‌توان با استفاده از روش‌های ارتودنسی تک دندان، آن را به جایگاه صحیح برگرداند. برای انجام ارتودنسی یک دندان، ابتدا پزشک ارتودنتیست باید شکل و موقعیت مورد نظر را با استفاده از رادیوگرافی و سایر ابزارهای تصویربرداری بررسی کند. سپس با توجه به شرایط خاص دندان و در صورت نیاز، انواع روش‌های ارتودنسی مختلفی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

بسته به نوع روش مورد استفاده، ممکن است نیاز به پوشش دندان، بندهای ارتودنسی یا دستگاه‌های مختلفی باشد. به عنوان مثال، در برخی موارد، از یک پوشش کوچک برای ترمیم یک شکاف یا چکه در دندان استفاده می‌شود و در دیگر موارد، از بندهایی که به دندان متصل می‌شوند و فشار را برای جابجایی دندان ایجاد می‌کنند، استفاده می‌شود. بسته به شرایط دندان و نوع روش ارتودنسی، مدت زمان مورد نیاز برای بهبود شکل و موقعیت دندان ممکن است متفاوت باشد. بعضی از روش‌های ارتودنسی یک دندان، تا چند ماه زمان می‌برند در حالی که روش‌های دیگر ممکن است به مدت چندین سال نیاز داشته باشند.

مشکلات و عوارض احتمالی ناشی از ارتودنسی تک دندان

همانند هر روش درمانی دیگری، ارتودنسی تک دندان نیز ممکن است با مشکلات و عوارضی همراه باشد. برخی از مشکلات و عوارضی که ممکن است در اثر انجام ارتودنسی تک دندان رخ دهد عبارتند از:

 • درد: در طول مدت درمان، ممکن است شما احساس درد کنید، به ویژه در ابتدای درمان و بعد از تعویض قطعات ارتودنسی.
 • خراشیدگی دندان‌ها: ممکن است در اثر استفاده از بندهای ارتودنسی یا دستگاه‌های مختلف، دندان‌ها خراشیده شوند. برای کاهش این خطر، پزشک ارتودنتیست باید دستگاه‌ها و بندها را با دقت بیشتری قرار دهد و شما باید دندان‌های خود را به طور منظم و دقیق تر برسی کنید.
 • خشکی دهان: افرادی که دستگاه ارتودنسی دارند، ممکن است احساس خشکی دهان کنند، زیرا دستگاه‌ها مانع از جریان طبیعی ترشحات دهانی می‌شوند. برای کاهش این مشکل، بهتر است که آب بیشتری بنوشید و از روش‌های تمیز کردن دستگاه ارتودنسی استفاده کنید.
 • عفونت: هرگونه بستر مناسب برای باکتری‌ها، شامل محل قرار گیری دستگاه ارتودنسی، ممکن است منجر به عفونت شود. بهتر است به نکات بهداشتی دندان‌ها توجه کنید و در صورت بروز علائم عفونت، به پزشک ارتودنتیست خود مراجعه کنید.
 • خونریزی لثه: بسته به نوع درمان ممکن است با عوارض جانبی مثل تحریک شدن و خونریزی لثه روبرو شوید.
 • تضعیف بهداشت دهان و دندان: برخی از روش‌های درمانی به‌دلیل استفاده از ابزاری خاص در داخل دهان، رعایت موارد بهداشت دهان و دندان را سخت میکنند. با این حال، محصولات خاصی نیز وجود دارند که میتوانند به حفظ بهداشت دهان و دندان در این شرایط کمک کنند.
 • حساسیت یا آلرژی: برخی از افراد ممکن است که به روش‌های درمانی خاصی حساسیت نشان دهند. در اینصورت باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

ارتودنسی یک دندان نیش

اکثر افراد با مشکل دندان‌های نیش برآمده یا خارج از قوس دندانی دست و پنجه نرم می‌کنند . بسیاری از افراد ممکن است که کشیدن دندان نیش را به ارتودنسی ترجیح دهند  در صورتی که این باور اشتباه است  زیرا همان طور که قبلا گفته شد دندان‌های نیش علاوه بر سلامتی تأثیر زیادی برپر جلوه دادن صور و لب‌ها دارد .

افتادن زود هنگام دندان‌های شیری و عدم درمان به موقع می‌تواند موجب کمبود فضا برای رویش دندان‌های نیش شود . در اکثر مواقع اگر دندان نیش فضای کافی برای رویش نداشته باشد در محلی بیرن زده تر و بالاتر از محل طبیعی خود رشد می‌کند . در این حالت باید دندان خود را به پزشک ارتودنسی متخصص نشان دهید . اگر بتوان دندان نهفته را بیرون آورد و در موقعیت صحیح قرار داد پزشک درمان ارتودنسی دندان را شروع خواهد کرد . پس از باز شدن فضای کافی و رویش دندان نیش نهفته بیمار جراحی خواهد شد تا تاج دندان نیز نمایان شود .

از جمله عواملی که بر موفقیت آمیز بودن درمان دندان نیش نهفته تأثیر دارد می‌توان به سن بیمار ،محل نهفتگی ، زاویه دندان نهفته ، عمق نهفتگی و میزان فضای قوس دندانی اشاره کرد . همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید برای کسب اطلاعات درباره بیلیچینگ و ارتودنسی نامرئی به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

هزینه ارتودنسی تک دندان

هزینه ارتودنسی تک دندان مانند قیمت سایر روش‌های ارتودنسی ثابت نیست و از فاکتورهای مختلفی تأثیر می‌پذیرد. هزینه ارتودنسی تک دندان بستگی به این دارد که فرد از چه روشی برای درمان استفاده می‌کند. از دیگر فاکتورهایی که بر روی قیمت ارتودنسی یک دندان کج تأثیر می‌گذارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طول درمان(هرچه درمان پیچیده تر باشد، زمان درمان نیز طولانی تر و هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند.)
 • سابقه متخصص
 • شهری که در آن زندگی می‌کنید
 • نوع براکت انتخاب شده
 • روند آماده سازی دندان جهت ارتودنسی

بعضی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت ارتودنسی یک دندان کج را می‌توان کنترل کرد اما بعضی دیگر به وضعیت دندان‌های شما بستگی دارد.بهترین روش برای اطلاع از هزینه ارتودنسی یک دندان کج مراجعه به مطب یا کلینیک مدنظر است. بعد از این که متخصص ارتودنسی وضعیت دندان‌های شما را دقیق بررسی کرد می‌تواند قیمت ارتودنسی را اعلام کند.

 

سخن آخر

همان طور که گفتیم برای ارتودنسی تک دندان، روش‌های متفاوتی وجود دارد و متخصص باید تعیین کند که کدام روش برای شما مناسب تر است. اگر در بین تمام دندان‌هایتان فقط یک دندان نامرتب دارید ، نگران نباشید ، چون شما تنها نیستید و با مراجعه به کلینیک می‌توانید جلوی مشکلات بعدی را بگیرید و به سلامت ، زیبایی و بهداشت دهان و دندان خود کمک کنید.

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید