روش های بلیچینگ ( سفید کردن دندان) بعد از ارتودنسی

همانطور که می‌دانید داشتن دندان‌های مرتب و سفید نقش مهمی در داشتن اعتماد به نفس دارند. به طور کلی، درمان سفید کردن دندان باید بعد از درمان‌های ترمیمی انجام شوند، به این دلیل درمان بلیچینگ قبل از ارتودنسی ممکن است باعث تیره شدن جای براکت‌ها یا بریس‌ها شود. پس بهتر است برای جلوگیری از دوباره کاری و آسیب‌های احتمالی، بلیچینگ را بعد از ارتودنسی انجام داد.

مسلما، همه‌ی افراد می‌خواهند علاوه بر مرتب شدن، دندانی سفید و درخشان نیز داشته باشند. بنابراین متخصص شما بلیچنگ بعد از ارتودنسی را برای شما به علت زرد شدن شدن دندان‌ها توسط بریس‌ها الزامی می‌کند. در این مقاله، با توجه به الگوهای درمان ارتودنسی، اقدامات، توضیحات و جهت‌گیری‌های مربوط به بهترین زمان برای سفید کردن دندان ارتودنسی شده توضیح داده می‌شود.

روش های بلیچینگ ( سفید کردن دندان) بعد از ارتودنسیبلیچینگ بعد از ارتودنسی

بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی می‌تواند سبب سفید شدن و درخشان‌تر شدن دندان‌ها شود، اما درصورتی که آن را بعد از ارتودنسی انجام داد. بلیچینگ دندان قبل از بریس می‌تواند در محل قرارگیری بریس‌ها باعث تیره شدن سطح دندان شود. همانطور که می‌دانید، دندان‌های کج معمولاً به شکل نادرست بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و در نتیجه در صورت انجام بلیچینگ قبل از ارتودنسی، ممکن است ماده سفیدکننده به برخی از قسمت‌های دندان اثر نگذارد.

مشاوره با متخصص خود، می‌تواند باتوجه به وضعیت دندان‌های مناسب بودن بلیچینگ را برای شما تشخیص دهد.. همچنین، اگر بلیچینگ برای شما مناسب نبود، روش‌های دیگری مانند ترمیم دندان یا ونیرهای دندانی را به شما معرفی می‌کنند که بهبود ظاهر دندان‌های شما را فراهم کنند. جهت دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش و حفظ سلامت دندان، می‌توانید روی لینک متخصص ارتودنسی در تهران کلیک کنید، تا با یک مشاوره رایگان از آسیب‌های احتمالی توسط خود جلوگیری کنید.

 

چرا سفید کردن دندان بعد از ارتودنسی باید انجام شود؟

سفید کردن دندان بعد از ارتودنسی ممکن است به دلایل زیر توصیه شود:

از بین بردن لکه‌ها با بلیچینگ

 • لکه‌ها: هنگام انجام ارتودنسی، بعضی افراد ممکن است لکه‌هایی روی سطح دندان‌ آن‌ها دیده شوند. این لکه‌ها معمولاً ناشی از عواملی مانند مصرف قهوه، چای، سیگار، مواد رنگی و غیره هستند. بلیچینگ دندان می‌تواند این لکه‌ها را کاهش داده و رنگ دندان‌ها را بهبود بخشد.
 • هماهنگی رنگ بین دندان‌ها: در صورتی که پیش از ارتودنسی، برخی دندان‌ها رنگی متفاوت نسبت به بقیه داشته باشند، با انجام بلیچینگ بعد از ارتودنسی، می‌توانید هماهنگی رنگ بین دندان‌ها را بهبود ببخشید و زیبایی دندان‌های خود را افزایش دهید. جهت اطلاعات کافی درمورد سفید کردن دندان می‌توانید روی لینک بلیچینگ دندان کلیک کنید و از معایب و مزایای آن، قبل و بعد از ارتودنسی آگاه شوید.
 • افزایش اعتماد به نفس: بلیچینگ بعد از ارتودنسی می‌تواند به شما این امکان را بدهد که لبخندی زیبا و اعتمادبخش داشته باشید.

مهم است که قبل از اقدام به هرگونه بلیچینگ، با پزشک دندانپزشک خود مشاوره کنید. او می‌تواند شرایط خاص شما را بررسی کند و توصیه‌های مناسبی برای بلیچینگ پس از ارتودنسی به شما بدهد.

 

روش های بلیچینگ ( سفید کردن دندان) پس از ارتودنسی

گزینه‌های مختلف سفید کردن دندان عبارتند از:

 • استفاده از محصولات بلیچینگ بدون نیاز به تجویز پزشک

محصولات بدون تجویز متخصص، معمولا ایمن و بی‌خطر هستند و در اغلب داروخانه‌ها پیدا می‌شود. اما یکی از بزرگترین معایب آن، غلظت پایین مواد شیمایی موجود است. این محصولات شامل نوار، خمیر دندان و قلم‌های سفیدکننده و … هستند.

استفاده از تری دندان

 • استفاده از تری (سفیدکننده tray)

تری‌ها با توجه به دندان و فک هر فرد ساخته، و ژل‌های با غلظت بالا در این تری‌ها ریخته می‍شوند. اگر این ژل‌ها توسط پزشک تجویز شود و از او تهیه کنید، در طول دوهفته به نتیج دلخواه خود می‌رسید. در غیر اینصورت به مدت زمان بیشتری نیاز دارید.

 

چه مدت پس از ارتودنسی می‌توان از روش بلیچینگ دندان استفاده کرد؟

پس از اتمام درمان ارتودنسی، زمان مناسب برای استفاده از روش بلیچینگ دندان می‌تواند متفاوت باشد و بستگی به شرایط و وضعیت دندان‌ها دارد. اما متخصصان ارتودنسی معمولاً توصیه می‌کند شش ماه بعد از تمام شدن درمان ارتودنسی از بلیچینگ دندان استفاده کنید. به این دلیل بعد از برداشتن بریس‌ها، دندان‌ها نیاز دارند به حالت طبیعی خود بازگردند و  این زمان ممکن است بسته به شرایط و سن  هر فرد متفاوت باشد؛ برای دستیابی به سن مناسب بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی می توانید روی لینک کلیک کنید.

بنابراین، بهتر است برای استفاده از روش بلیچینگ دندان پس از ارتودنسی حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک شما با بررسی وضعیت دندان‌ها و ارتودنسی قبلی، می‌تواند بهترین زمان برای شروع بلیچینگ دندان را برای شما تعیین کند و نصایح مربوط به استفاده از روش بلیچینگ را برای شما ارائه دهد.

علت تعییر رنگ دندان‌ها بعد از ارتودنسی

علت تغییر رنگ دندان‌ها پس از ارتودنسی چیست؟

تغییر رنگ دندان‌ها پس از ارتودنسی ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • تراکم براکت‌ها و باندها: هنگامی که براکت‌ها و باندها روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند، ممکن است باعث ایجاد تراکم و انبساط در ساختار دندان شوند. این تغییرات در ساختار دندان می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند.
 • مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگ‌آمیز: مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای، کولا، شربت‌های رنگی و غیره می‌توانند روی دندان‌ها رنگ‌های دائمی تر و یا موقتی ایجاد کنند.
 • تراکم غذا: در طول دوره درمان ارتودنسی، ممکن است برخی مواد و غذاها در بین براکت‌ها جمع شوند و تراکم ایجاد کنند. این تراکم می‌تواند به رنگدهی و تغییر رنگ دندان‌ها منجر شود.
 • نظافت: نصب براکت‌ها ممکن است عملیات تمیز کردن دندان‌ها را مشکل کند. مراجعه منظم از دندانپزشک، مراقبت دقیق از دندان‌ها و استفاده از ابزارهای تمیز کننده مخصوص ارتودنسی می‌تواند کمک کند، اما در برخی موارد همچنان ممکن است رنگدهی و تغییر رنگ رخ می‌دهد.

مهم است که با دندانپزشک خود در مورد تغییر رنگ دندان‌ها پس از ارتودنسی مشاوره کنید. وی می‌تواند شرایط شما را بررسی کند و راهکارهای مناسبی را برای رفع یا کاهش تغییر رنگ دندان‌ها پس از ارتودنسی توصیه کند.

 

چرا سفید کردن دندان نباید در حین درمان ارتودنسی انجام شود؟

سفید کردن دندان ارتودنسی شده به عنوان یک روش زیبایی ممکن است دلایل زیر را داشته باشد که به توصیه نمی‌شود:

بلیچینگ حین درمان ارتودنسی

 • عدم قابلیت دسترسی به تمام سطح دندان‌ها: وجود براکت‌ها در زمان درمان ارتودنسی می‌تواند باعث جلوگیری از دسترسی کامل به سطح دندان‌ها برای انجام بلیچینگ شود. این موضوع باعث ناهمواری در رنگدهی و نتایج ناپایدار می‌شود.
 • احتمال برداشتن مواد بلیچینگ: ممکن است مواد بلیچینگ در زمان ارتودنسی برداشته شوند به این دلیل، مواد به طور ناخواسته تاثیر روی براکت‌ها می‌گذارند. این موضوع می‌تواند به تغییر رنگ و آسیب به مواد ارتودنسی منجر شود.
 • تغییرات رنگ غیرهمگن: درمان ارتودنسی معمولاً مدت زمان طولانی‌تری نیاز دارد و در طول این مدت ممکن است دندان‌ها تحت تأثیر فعالیت‌های معمول روزانه قرار بگیرند. این موضوع می‌تواند منجر به تغییر رنگ غیرهمگن دندان‌ها شود و باعث نتایج ناپایدار در بلیچینگ می‌شود.

مهم است بدانید برخی از افراد دندان‌های پوسیده‌ای دارند، و بعد از پر کردن آن بلیچینگ انجام می‌دهند. در این مورد باید گفت که می‌توان دندان پرشده را بلیچینگ کرد. ماده بلیچ هیچ تاثیری روی روکش وونیر کامپوزیت ندارد و فقط خود دندان را سفید می‌کند. برای اطلاعات بیشتر درمورد مزایا و معایب آن، روی لینک بلیچینگ دندان پرشده کلیک کنید و با مطالعه این مقاله، آگاهی کامل درمورد سفید کردن دندان پرشده پیدا کنید.. برای زیبایی دندان های شما پیشنهاد ما استفاده از ارتودنسی نامرئی میباشد

 

سخن آخر

فقط لطفا به یاد داشته باشید، بعد از اینکه بریس‌های ارتودنسی خود را برداشتید در ماه اول از سفید کردن دندان‌ها خودداری کنید و تنها به تمیز کردن آن‌ها بپردازید. و اگر دوست دارید میتوانید از برخی داروهای خانگی که امتحان خود در این خصوص را پس داده اند نیز برای اینکار استفاده کنید. سپس از ماه دوم مطابق بودجه و انتظارات خود می توانید از روش‌های بلیچینگ بعد از ارتودنسی تخصصی را زیر نظر کلینیک دندانپزشکی خود انجام دهید.

 

 

سوالات متداول:

آیا می‌توان بعد از ارتودنسی دندان‌ها را بلیچینگ کرد؟

بله، توصیه می‌شود که بلیچینگ را بعد از ارتودنسی انجام دهید. بلیچینگ قبل از ارتودنسی باعث تیره شدن محل قرارگیری براکت در سطح دندان می‌شود.

آیا بلیچینگ بعد از ارتودنسی باعث درد یا آسیب دندان می‌شود؟

برای انجام هر درمان زیبایی، شما در روز اول یا دوم درد و حساسیت جزئی را احساس می‌کنید. پس درد بعد از بلیچینگ بسیار طبیعی است و جای نگرانی نیست. اما معمولا متخصص شما برای آستانه درد شما، قرص‌های مسکن مانند ایبوپروفون تجویز می‌نماید.

آیا بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی تاثیری بر روی نتایج درمان دارد؟

بله، اگر بلیچینگ قبل از ارتودنسی انجام شود، باعث تیره شدن سطح دندان در اثر براکت‌ها و حرکت دندان‌ها شود. پس بهتر است بلیچینگ را بعد از برداشتن براکت انجام دهید تا ماده بلیچ، تمان نقاط دندان را سفید کند.

چگونه می‌توان بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی انجام داد؟

ممکن است زرد شدن دندان‌ها را بعد از برداشتن بریس نیز تجربه کنید. بعد از برداشتن بریس به دلیل ضعیف و حساس بودن دندان‌ها توصیه می‌شود که میان تمام شدن ارتودنسی و بلیچینگ دندان 6 ماه فاصله وجود داشته باشد.

آیا بلیچینگ بعد از ارتودنسی برای همه افراد مناسب است؟

معمولا بیشتر افراد بعد از ارتودنسی به دلیل زرد شدن دندان‌هایشان به بلیچینگ نیاز دارند. زردی دندان بعد از ارتودنسی به دلیل کم توجهی به بهداشت دهان و دندان به وجود می‌آید، که این اتفاقی بسیار طبیعی است که با بلیچنگ بعد از ارتودنسی رفع می‌شود.

آیا بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی تاخیری در فرآیند نتیجه‌گیری ارتودنسی دارد؟

خیر، بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی تاخیری در نتیجه آن ندارد. اگر درمان ارتودنسی شما کامل به پایان رسیده باشد و دندان‌ها در موقعیت درست خود قرار گرفته باشند، ضروری است بعد از آن به دلیل زرد شدن دندان‌ها از درمان بلیچینگ استفاده کرد.

 

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید