معایب روکش دندان

معایب روکش دندان چیست؟

این واقعیت که هر کدام از روش‌های زیبایی و درمان در دندان پزشکی دارای معایبی هستند، انکار ناپذیر است. مشکلات روکش کردن دندان نیز در این عمل باید مد نظر قرار گیرد. اگر شما برای روکش دندان خود به یک متخصص پروتز مجرب مراجعه کرده اید قطعا ایشان در جلسه مشاوره تمامی جوانب عمل و معایب روکش دندان را برای شما توضیح خواهد داد. هر متخصص مجرب موظف است در کنار بیان مزایا و کاربردهای روکش دندان از عوارض روکش دندان نیز یاد کند تا بیمار بهتر بتواند تصمیم گیری نماید. هر چند مزیت‌های این روش نسبت به معایب آن بیشتر بوده و اگر عمل به خوبی و با دقت بالا انجام شود و بیمار از دندان‌های روکش شده به خوبی مراقبت کند، مشکلی پیش نخواهد آمد. به علاوه مقایسه روکش دندان با روش ارتودنسی و ایمپلنت نیز باید انجام شود و سپس در مورد انجام آن تصمیم گرفته شود. در ادامخ مقاله بیشتر با معایب روکش آشنا می‌شویم.

شایع‌ترین معایب روکش دندان چیست؟

روکش دندان یا وینیر یک روش زیبایی دندان است که در آن لایه‌ای از ماده پوسته‌بندی شده بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. برخی از شایع‌ترین مشکلات روکش دندان عبارتند از:

 • شکستگی و ترکیدگی: چون روکش دندان‌ها از مواد بسیار نازک ترکیب شده‌اند، آن‌ها به راحتی ممکن است شکسته یا ترک خورده و به همین دلیل باید با احتیاط و دقت مداومی استفاده شوند.
 • حساسیت دندان: تعویض روکش دندان، ممکن است باعث حساسیت دندان شود. این حساسیت معمولاً بعد از نصب روکش دندان برای چند روز به مدت کوتاهی ادامه دارد.
 • تغییر رنگ: رنگ روکش دندان در صورت عدم مراقبت و نظافت مداوم، ممکن است تغییر کند و به دلیل غیرقابل تعویض بودن روکش دندان، نیاز به جایگزینی آن خواهد بود.
 • نامتعادل بودن رنگ: در صورتی که روکش دندان‌ها با رنگ و سایر ویژگی‌های دندان‌های طبیعی شما همخوانی ندارند، ممکن است بر روی روکش دندان‌ها لکه‌های قابل مشاهده ایجاد شود.
 • عفونت: همانند هر فرایند جراحی دیگر، روکش دندان ممکن است با یک عفونت همراه شود. دقت و مراقبت مداومی در مورد بهداشت دهان و دندان و انجام تعمیرات به موقع، می‌تواند به جلوگیری از این مشکل کمک کند.
 • افتادن روکش: روکش ممکن است در اثر پوسیدگی دندان یا از بین رفتن خاصیت چسبندگی پوشش از بین برود. روکش‌های افتاده اغلب می‌توانند به راحتی توسط دندانپزشک در عرض چند دقیقه چسبانده شوند. به طور کلی چنین مشکلاتی به ندرت در دندان‌هایی که با ساییدگی بزرگ تراشیده شده‌اند، دیده می‌شود. با این حال، اگر دندان در زیر بسیار ساییده شده باشد و سطح چسبندگی روکش کوچک باشد، ممکن است روکش‌ها به طور مکرر از بین بروند.

معایب روکش دندان

مضرات روکش دندان

روکش دندان یا وینیرها، پوششی است که بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد تا شکل، اندازه، رنگ و حتی جایگاه دندان‌ها را بهبود بخشید. با این حال، همانطور که در هر روش دندانپزشکی دیگری نیز رخ می‌دهد، روکش دندان نیز ممکن است در برخی موارد مضر باشد.

برخی از مضرات روکش دندان عبارتند از:

 • استفاده غیرصحیح: اگر روکش دندان به درستی نصب نشود، ممکن است باعث بروز التهاب لثه، زخم و خراشیدگی‌های دهانی شود.
 • سرطان دهان: استفاده طولانی مدت از روکش دندان ممکن است باعث بروز سرطان دهان شود.
 • خراشیدگی: روکش دندان نسبتاً نازکی است و ممکن است خراشیده شود. این خراشیدگی‌ها می‌توانند باعث سردرد، درد گوش و عضلات شکمی شوند.
 • حساسیت دندان: بعد از نصب روکش دندان، ممکن است دندان‌ها حساسیت به خوردن یا نوشیدن مایعات سرد یا گرم شوند.
 • شکستگی: در صورتی که روکش دندان با قدرت خاصی ضربه بخورد، ممکن است شکسته شود.

لذا، تصمیم گیری در مورد نصب وینیر دندان باید بر اساس مشاوره با دندانپزشک زیبایی و بررسی مزایا و معایب آن صورت گیرد.

چرا باید روکش دندان را انجام داد؟

روکش دندان به دلیل برخی مزایا و فواید زیر، می‌تواند برای برخی افراد مناسب باشد:

 • بهبود ظاهر دندان‌ها: روکش دندان می‌تواند شکل، اندازه و حتی جایگاه دندان‌ها را بهبود بخشد، تا به افراد اعتماد به نفس بیشتری در کنار دیگران بدهد.
 • پوشش دادن به دندان‌های خراب یا شکسته: در صورتی که دندان شما خراب یا شکسته باشد، روکش دندان می‌تواند به عنوان یک جایگزین مؤقت و قابل اعتماد برای دندان اصلی شما عمل کند.
 • حفظ دندان‌های سالم: روکش دندان می‌تواند به عنوان یک روش پیشگیری در برابر تغییر رنگ دندان‌ها و جلوگیری از ترکیدگی و خراشیدگی‌هایشان عمل کند.
 • نصب روکش دندان عملیاتی غیر دردناک و سریع است: نصب روکش دندان ممکن است تا چند جلسه و به صورت سریع و آسان انجام شود.

با این حال، همانطور که پیشتر بیان شد، قبل از تصمیم گیری در مورد نصب روکش دندان، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید و از مزایا و معایب آن آگاه شوید.

بعد از روکش دندان چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

پس از انجام روکش دندان (که با نام ونیر دندان هم شناخته می‌شود)، برخی نکاتی که باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان: برای حفظ سلامت دندان‌های ونیر شده، لازم است که بهداشت دهان و دندان را همچنان مراقبت کرده و با توجه به توصیه‌های پزشک خود، مسواک زدن، استفاده از نخ دندانی و آب دهان مطمئن روزانه را انجام دهید.
 • اجتناب از غذاهای سفت و داغ: در روزهای اول پس از انجام روکش دندان، اجتناب از غذاهای سفت و داغ توصیه می‌شود تا جراحی به خوبی التیام پیدا کند و ونیرهای دندان به صورت عادی در دهان قرار بگیرند.
 • استفاده از دهان‌شویه: پس از انجام روکش دندان، استفاده از دهان‌شویه با محتویات ضد عفونی کننده توصیه می‌شود تا کلیه باکتری‌ها و بافت‌های زخمی دهان به خوبی تمیز شوند.

بازدید منظم از پزشک دندانپزشک: برای حفظ سلامت دندان‌های ونیر شده و جلوگیری از مشکلات بعدی، لازم است که بازدید منظم از پزشک دندانپزشک خود را ادامه دهید. در صورت تجربه هرگونه درد، حساسیت یا خونریزی بعد از روکش دندان، بهتر است به سرعت به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید برای کسب اطلاعات درباره بیلیچینگ و ارتودنسی نامرئی به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

مزایای روکش دندان

روکش دندان یا وینیرهای دندانی، پوشش‌های نازکی هستند که بر روی سطح دندان قرار می‌گیرند. این پوشش‌ها معمولاً از پروسلین، کامپوزیت یا پورسلن سرامیکی ساخته شده‌اند و به صورت دائمی بر روی دندان چسبانده می‌شوند. مزایای استفاده از روکش دندان عبارتند از:

 • تغییر فرم و اندازه دندان: با استفاده از روکش دندان، می‌توانید فرم و اندازه دندان خود را تغییر دهید و به زیبایی لبخند خود بیافزایید.
 • پوشش دادن به دندان‌های شکسته، خراب یا داغدار: روکش دندان می‌تواند به عنوان یک راه حل برای درمان دندان‌های شکسته، خراب یا داغدار استفاده شود.
 • حفاظت از دندان‌های ضعیف: در برخی موارد، دندان‌های ضعیف و نازک به حدی هستند که نمی‌توانند از ترمیم‌های ساده استفاده کنند. در چنین شرایطی، روکش دندان می‌تواند به عنوان یک راه حل مناسب استفاده شود.
 • افزایش ماندگاری رنگ دندان: روکش دندان می‌تواند به عنوان یک راه حل برای افزایش ماندگاری رنگ دندان نیز مورد استفاده قرار گیرد.
 • آسانی در مراقبت و بهداشت دندان: با استفاده از روکش دندان، مراقبت و بهداشت دندان ها بسیار آسان تر می‌شود. به عنوان مثال، شستشوی دهان با روکش دندان به راحتی انجام می‌شود و خطر ابتلا به بیماری‌های لثه و دهان را کاهش می‌دهد.

ماندگاری روکش دندان چقدر است؟

ماندگاری روکش دندان به عوامل مختلفی مانند نوع روکش، کیفیت روکش، رعایت بهداشت دهان و دندان، نوع غذاهای مصرفی و رفتارهای شخصی بستگی دارد. با این حال، برخی روکش‌های دندانی می‌توانند تا ۱۰ سال ماندگاری داشته باشند، در حالی که دیگری فقط چند ماه ماندگاری خواهند داشت. به همین دلیل، برای حفظ ماندگاری روکش دندان، بهتر است رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف غذاهای سالم، استفاده از محصولات بهداشتی مناسب و مراجعه به دندانپزشک به صورت دوره‌ای از جمله اقدامات لازم می‌باشند.

سخن آخر

روکش دندان یک روش پوشاندن سطح دندان با موادی مانند پورسلن، کامپوزیت دندان یا لایه تخت است. این فرآیند برای بهبود ظاهر دندان‌ها، تصحیح شکل و اندازه دندان‌ها، درمان تیرگی‌ها و شکستگی‌های دندان، درمان چروک صورت و افزایش طول دندان‌ها به کار می‌رود. با استفاده از روکش دندان، می‌توانید پوسته ای برای دندان‌های خود ایجاد کرده و ظاهر زیبایی به آن‌ها ببخشید. البته قبل از اقدام به روکش دندان، بهتر از معایب روکش دندان و همچنین مزایای آن را بدانید و قبل از درمان، مشاوره پزشکان دندانپزشک را جویا شوید تا بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کنند.

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید