مزایای روکش دندان چیست؟

داشتن دندان‌های سالم نه تنها بر روی سلامت دهان و گوارش بدن تاثیر می‌گذارد. بلکه تضمین کننده زیبایی چهره شما نیز خواهد بود. در زمان صحبت کردن و خندیدن، دندان‌ها نمایان شده. و قطعا اگر شما مشکلی در این زمینه داشته باشید. ترجیح می‌دهید کمتر در میان جمع ظاهر شوید. چرا که خرابی و نقص در دندان باعث افت اعتماد به نفس می‌گردد. خوشبختانه روش‌ها و تجهیزاتی که در دندانپزشکی وجود دارد به شما کمک می‌کند. تا از داشتن دندان‌های زیبا لذت ببرید. و برای مثال می‌توان به استفاده روکش اشاره نمود. روکش‌های دندانی پوسته‌های نازک و سفارشی هستند که روی سطح دندان شما چسبانده می‌شوند. فواید روکش دندان شامل رنگ، شکل، اندازه و طول دندان‌ است. در ادامه بیشتر با مزایای روکش دندان آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

مزایای روکش کردن دندان

در موقعیت اصلاح لبخند، روکش‌ها گزینه مناسبی برای بهبود لبخند فرد هستند. در اینجا برخی از مزایای روکش کردن دندان آورده شده است:

 • زیبایی شناسی و ظاهر واقعی

یکی از ویژگی‌هایی که به محبوبیت روکش‌ها کمک می‌کند، ویژگی‌های نوری آنها است. این امر به ویژه در مورد روکش‌های چینی صادق است. پرسلن یک سرامیک است که بسیاری از خواص مینا را تکرار می‌کند. به عنوان مثال، مینای دندان دارای خاصیتی به نام شفافیت است، که در آن نور می‌تواند وارد شود و به بیرون منعکس شود. پرسلن نیز همین ویژگی را دارد و می‌تواند توسط سرامیست بر این اساس تنظیم شود تا با دندان‌های اطراف ترکیب شود.

 • مقاومت در برابر لکه

پرسلن در اصل یک شیشه سرامیک است، بنابراین سطح آن بسیار صاف و غیر قابل نفوذ است که آن را در برابر لکه‌ها مقاوم می‌کند. این بدان معناست که بر خلاف دندان‌های طبیعی، روکش‌های شما با عوامل رنگ‌کننده مانند قهوه، شراب و تنباکو تغییر رنگ نمی‌دهند.

 • دوام

ونیرها به ساختار دندان زیرین شما چسبانده می‌شوند که باعث می شود ماندگاری نسبتا طولانی داشته باشند. به طور متوسط، با مراقبت خوب، حدود 15 سال و تا 30 سال دوام می‌آورند.  روکش‌ها وقتی روی مینای دندان چسبانده می‌شوند، خواص مکانیکی مینا و عاج را به خود می‌گیرند. هنگامی که آنها را با هم ترکیب می‌کنید، دندان شما اکنون این استحکام را دارد که در برابر نیروهای ناشی از گاز گرفتن مقاومت کند.

 • تطبیق پذیری و سهولت ایجاد

روکش ها واقعاً به شکل دهی گسترده نیاز ندارند. برخی از روکش‌های فوق نازک نیازی به فرم دادن به دندان‌ها نیز ندارند. همچنین رنگ روکش‌ها را می‌توان به گونه‌ای سفارشی کرد که دندان‌های لکه دار را سفیدتر نشان دهد.

 • تعمیر و نگهداری کم

این احتمالا مورد علاقه همه بیماران است. در مورد روکش‌ها، فقط باید به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، همانطور که با دندان های معمولی انجام می‌دهید. فرآیند نصب نیز نسبتاً غیر تهاجمی است. روکش‌ها را می توان بدون هیچ گونه سوراخکاری یا شکل دهی چسباند.

مزایای روکش دندان

مهمترین مزایای روکش دندان چیست؟

روکش دندان، یا وینیر، یک روش ترمیمی است که با استفاده از برش‌های ناچیزی از سطح دندان و قرار دادن پوششی از مواد مرکب روی دندان، شکل و رنگ دندان را بهبود می‌بخشد. مزایای اصلی روکش دندان عبارتند از:

 • زیبایی: با استفاده از روکش دندان می‌توانید شکل و رنگ دندان خود را بهبود بخشید و لبخندی زیبا و جذاب داشته باشید.
 • حفاظت: روکش دندان می‌تواند دندان‌های شما را در برابر شکستگی، خراشیدگی و سایر آسیب‌های مکانیکی محافظت کند.
 • بالا بردن روحیه: با داشتن دندان‌های زیبا و سالم، خود‌اعتمادی و روحیه بالاتری خواهید داشت.
 • دوام: روکش دندان معمولاً بسیار دوام‌پذیر است و ممکن است برای سال‌ها به شما خدمت کند.
 • آسانی نگهداری: روکش دندان‌ها نیازی به مراقبت ویژه ندارند و مانند دندان‌های طبیعی با شستشوی دهان و استفاده از فرش دندان، تمیز می‌شوند.

مراقبت بعد از روکش دندان

بعد از روکش دندان، باید به مراقبت‌های مناسبی رسیدگی کرد تا روکش دندان به خوبی حفظ شود و به مدت طولانی به کار خود ادامه دهد.

مراقبت‌های بعد از روکش دندان عبارتند از:

 • مراجعه به دندانپزشک: برای بررسی روکش دندان و اطمینان از سلامت آن، باید به صورت دوره‌ای به دندانپزشک مراجعه کرد.
 • مراقبت از دندان‌ها: باید به شیوه مناسبی دندان‌های خود را مراقبت کرد تا از پوسیدگی و بیماری‌های دهانی جلوگیری شود. برای این کار باید دندان‌ها را دو بار در روز با مسواک و خمیردندان شستشو داد.
 • اجتناب از مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین و اسیدی: مواد شیرین و اسیدی می‌توانند باعث خراشیده شدن روکش دندان شوند، بنابراین باید به مصرف آنها اجتناب کرد.
 • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید: فلوراید به عنوان یکی از مهمترین عناصری که برای سلامت دندان مورد نیاز است، شناخته شده است. بنابراین استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید، می‌تواند به حفظ و نگهداری سلامت دندان‌ها کمک کند.
 • استفاده از فرش دندان: استفاده از فرش دندان مناسب، می‌تواند به تمیز کردن دندان‌ها کمک کند و به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و بیماری‌های دهانی کمک کند.
 • رعایت تغذیه مناسب: تغذیه سالم و متعادل همیشه برای حفظ سلامت دندان‌ها مورد نیاز است. بنابراین باید از خوردن مواد غذایی شیرین، چسبنده و اسیدی که ممکن است به دندان‌ها آسیب برسانند، اجتناب کرد.

در کل، رعایت مراقبت‌های مناسب پس از روکش دندان می‌تواند به حفظ و نگهداری سلامت دندان‌ها و روکش دندان کمک کند. بهتر است همیشه با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش مراقبت از دندان‌های خود را برای شما مشخص نمایند.

روکش دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

روکش کردن دندان روشی برای ترمیم و محافظت از دندان‌هایی است که آسیب دیده و ممکن است تحت فشار فک ترک بردارند یا بشکنند. اما همیشه با روکش کردن نمی‌توان مشکل را حل کرد. اگر ترک دندان عمیق باشد و به ریشه رسیده باشد کاری برای آن نمی‌توان انجام داد. دندان‌هایی که ریشه‌های آنها تحلیل رفته و یا آسیب دیده اند، غالبا با روکش کردن قابل ترمیم نیستند. در مواردی که پالپ دندان که بخش مرکزی دندان است دچار عفونت باشد نمی‌توان دندان را روکش کرد بلکه ابتدا باید عصب کشی انجام شود. در هر صورت برای این که بدانید روکش دندان برای دندان شما مناسب است یا نه باید به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید برای کسب اطلاعات درباره بیلیچینگ و ارتودنسی نامرئی به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

معایب روکش دندان

روکش دندان یک روش کوچک‌نمایی در زمینه زیبایی دندان است که در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، همانطور که در همه روش‌های درمانی، معایب و محدودیت‌های خاص خود را دارد. برخی از معایب روکش دندان عبارتند از:

 • قیمت: قیمت این روش بسیار بالا است و ممکن است برای برخی افراد قابل قبول نباشد.
 • پایداری: روکش دندان به مدت 5 تا 10 سال پایداری دارد و سپس نیاز به جایگزینی دارد.
 • تراکم: روکش دندان نیازمند فضای کافی برای نصب و استفاده از آن است. بنابراین، اگر دندان شما خیلی کوچک باشد، نصب روکش ممکن است مشکل باشد.
 • حساسیت: بعضی افراد ممکن است به دلایل حساسیتی به مواد کاربردی در فرآیند نصب روکش دندان واکنش نشان دهند.
 • محدودیت‌های غذایی: بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها ممکن است باعث شکستگی یا خراشیدگی روکش دندان شوند، بنابراین افرادی که روکش دندان دارند باید مواد غذایی خاصی را رعایت کنند.
 • سختی تعویض: در صورتی که روکش دندان شما نیاز به تعویض داشته باشد، فرایند جایگزینی بسیار پیچیده است و ممکن است به زمان و هزینه بالایی نیاز داشته باشد.

با این حال، بسیاری از افراد بعد از استفاده از روکش دندان با نتایج آن راضی هستند و آن را به عنوان راهی برای بهبود ظاهر دندان‌های خود انتخاب می‌کنند.

سخن آخر

روکش دندان یک راهکار جراحی کوچک و مفید است که مزایای روکش دندان شامل، رفع اشکالات کوچک، جلوگیری از لکه دار شدن، افزایش طول عمر و مقاومت بالای آن‌ها را در بر دارد. با این حال، روکش دندان تنها در برخی از شرایط پزشکی مناسب است و نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارد.

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید