شیشه ارتودنسی و سلامت دندان

همه چیز در مورد شیشه ارتودنسی و تاثیر آن بر سلامت دندان کودک

 

شیشه ارتودنسی از جمله انواع شیشه‌های شیر استانداردی است که معمولا از جنس سیلیکون و لاتکس ساخته می‌شود. این نوع از شیشه‌های شیر طراحی خاصی دارند که سبب می‌شود متناسب با ساختار دهان و کام کودک، در دهان او قرار گرفته و با تغذیه کودک، از آسیب رسیدن به دندان‌ها و فک کودک جلوگیری شود. امروزه دندانپزشکان و متخصص ارتودنسی‌ برای جلوگیری از ایجاد مشکلات دهان و دندان‌هایی که ریشه اصلی آن از دوره کودکی شروع می‌شود، استفاده از شیشه شیر‌های ارتودنسی را پیشنهاد می‌کنند.

اهمیت استفاده از شیشه ارتودنسی

اهمیت استفاده از شیشه ارتودنسی در این واقعیت نهفته است که وقتی یک دندان شیری زودرس از دست می‌رود، دندان‌های باقی‌مانده در فک می‌توانند جابجا شده و به فضای خالی حرکت کنند. زمانی که دندان دائمی رشد می‌کند، این می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند، زیرا ممکن است فضای کافی برای رشد نداشته باشد یا ممکن است با زاویه در بیاید. نگهدارنده فضا کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که دندان دائمی فضای کافی برای رشد داشته باشد و با جابجایی یا شلوغ شدن دندان ها تحت تأثیر قرار نگیرد.

آنها همچنین به حفظ فاصله مناسب برای جایگزینی دندان در آینده، مانند ایمپلنت یا بریج دندان کمک می‌کنند. این امر به ویژه برای کودکان مهم است، زیرا فک آنها هنوز در حال رشد است. هنگامی که یک دندان شیری زودرس از دست می‌رود، می‌تواند باعث جابه‌جایی دندان‌های اطراف و تغییر روش رشد فک شود. این می‌تواند منجر به مشکلاتی در دندان های دائمی مانند شلوغی یا نامرتبی شود. با استفاده از نگهدارنده فضا، متخصص ارتودنسی می‌تواند اطمینان حاصل کند که فک به درستی رشد می‌کند و دندان‌های دائمی فضای کافی برای رشد دارند.

علاوه بر این، استفاده از شیشه ارتودنسی می‌تواند از نیاز به درمان‌های تهاجمی تر و پرهزینه تر در آینده جلوگیری کند. به عنوان مثال، اگر کودکی دندان شیری خود را از دست بدهد و فضای آن حفظ نشود، ممکن است دندان دائمی با زاویه رشد کند و برای اصلاح نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشد. متخصص ارتودنسی با استفاده از نگهدارنده فضا می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند و بیمار را از نیاز به درمان گسترده ارتودنسی در آینده نجات دهد.

سر شیشه ارتودنسی می‌تواند از ایجاد برخی مشکلات جلوگیری کند. این مشکلات عبارتند از:

 • کج شدن دندان‌ها
 • جلو زدگی دندان‌ها
 • عدم تقارن میان دو فک

به طور خلاصه، شیشه های ارتودنسی یا نگهدارنده های فضایی در حفظ فاصله و تراز مناسب دندان‌ها، به ویژه پس از از دست دادن زودرس دندان شیری، مهم هستند. آنها همچنین نقش مهمی در رشد مناسب فک دارند و می‌توانند از نیاز به درمان های تهاجمی تر و پرهزینه تر در آینده جلوگیری کنند.

 

نحوه استفاده از شیشه ارتودنسی

سوال بسیار مهمی که معمولا در هنگام استفاده از این نوع شیشه ارتودنسی پیش می‌آید این است که، سوراخ سرشیشه ارتودنسی باید بالا باشه یا پایین؟ در هنگام استفاده حتما باید شیشه به صورتی نگه داشته شود که سوراخ‌های آن به سمت بالا باشد. دلیل این امر نیز این است که هوا به خوبی عبور کرده و محتوای شیشه با سرعت بیشتری وارد دهان کودک شود.

زمانی که سوراخ‌ها به سمت بالا نگه داشته می‌شوند، سر شیشه در قسمت سقف دهان قرار می‌گیرد. این شرایط مکیدن و شیر خوردن را برای کودکان بسیار ساده‌تر می‌کند. معمولا نحوه استفاده از سر شیشه‌های ارتودنسی بر روی جعبه‌های آن‌ها توضیح داده شده است که با استفاده از آن می‌توانید به درستی از آن برای کودک خود استفاده کنید.

 

مزایای استفاده از شیشه ارتودنسی

استفاده از شیشه ارتودنسی مزایای متعددی دارد، از جمله:

 • بدنه شیشه‌های ارتودنسی معمولا از جنس پیرکس، پروپیلن و…. می باشد. به همین دلیل در برابر ضربات بسیار محکم و مقاوم هستند.
 • برای ساخت شیشه ارتودنسی همه استانداردهای بین المللی در آن رعایت شده است.
 • بدنه شیشه شیرهای ارتودنسی بسیار شفاف می‌باشد.
 • سرشیشه آن دارای درجه بندی و دریچه هوا می‌باشد. به همین دلیل از سوء هاضمه کودک جلوگیری می کند.
 • در سرشیشه ارتودنسی منفذهایی قرار دارد، که استریل و تمیز کردن آن را راحت می‌کند.
 • به خاطر اینکه جنس بدنه آن از پیرکس، پروپیلین و…. می باشد، می توان شیر را با هر دمایی درون آن ریخت.
 • طراحی سرشیشه ارتودنسی به گونه ای است، که می‌تواند فضا لازم برای حرکت صحیح زبان و فک را در کودک ایجاد کند.
 • ایجاد فضا لازم برای حرکت صحیح زبان و فک در کودک باعث می‌شود، که بزاق دهان با شیر داخل دهان کودک به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند. در نتیجه باعث می شود، شیر بهتر هضم شود.
 • در ساخت شیشه شیر ارتودنسی هیچ گونه ماده شیمیایی به کار نرفته است.
 • دارای رنگ بندی های متنوعی می‌باشند.
 • شست و شو شیشه شیر ارتودنسی بسیار آسان می باشد. همچنین بعضی از آن ها قابلیت شست و شو در ماشین ظرف شویی را نیز دارند.
 • سرشیشه های ارتودنسی در جنس و ساختارهای متفاوت و گوناگونی وجود دارند.
 • در ساخت این شیشه‌های ارتودنسی موادی به کار رفته است، که از تغییر رنگ و مزه شیر جلوگیری می کند.
 • می توانید از آن تا 18 ماهگی کودک خود استفاده کنید.
 • می‌توانید شیر داخل شیشه ارتودنسی را در ماکروویو گرم کنید.

به طور خلاصه، شیشه های ارتودنسی ، دستگاه هایی هستند که برای حفظ فضای دندان یا دندان‌های از دست رفته در فک استفاده می شوند، به حفظ فاصله و تراز مناسب دندان‌ها، رشد مناسب فک کمک می‌کنند، می‌توانند از درمان‌های تهاجمی تر و پرهزینه تر جلوگیری کنند. راه حل موثر، آسان برای استفاده و نگهداری، راحت و آسان برای پوشیدن.

 

انواع شیشه شیر ارتودنسی

شیشه شیرهای ارتودنسی بطری‌های مخصوص کودک طراحی شده اند که برای کمک به پیشگیری یا اصلاح مشکلات دندانی در نوزادان و کودکان خردسال استفاده می‌شود. انواع مختلفی از بطری های ارتودنسی موجود است، از جمله:

 • گرد: بیشتر انواع شیشه های شیر معمولی از نوع گرد هستند که ممکن است باعث آسیب به دندان های نوزاد و دهان وی شود.
 • لاتکس: این نوع شیشه‌های شیر، از جنس لاتکس ساخته می‌شوند که نرم و انعطاف پذیر بوده. همانطور که می‌دانید برخی از نوزادان در هنگام استفاده از شیشه‌های شیر آن را پس می‌زنند و این نوع شیشه شیر می تواند وسیله مناسبی برای این دسته کودکان باشد. لازم به ذکر است که در سری لاتکس، با مرور زمان لاتکس ها دچار شکست و نشت شیر می‌شوند و ممکن است برخی نوزادان به این جنس حساسیت داشته باشند.
 • سیلیکون: داشتن جنس محکم تر و واکنش های آلرژیک کمتر از جمله ویژگی های این نوع شیشه شیر نسبت به لاتکس است.
 • ارتودنسی: یکی از پرکاربردترین انواع شیشه های شیر به شمار می‌آید که سر شیشه ارتودنسی آن به گونه ای ساخته شده است که می تواند از مشکلات دندان ها جلوگیری کند .

توجه به این نکته ضروری است که شیشه ارتودنسی برای همه نوزادان مناسب نیست و توصیه می شود قبل از استفاده با دندانپزشک اطفال یا متخصص ارتودنسی مشورت کنید. به طور خلاصه، بطری‌های ارتودنسی، بطری‌های مخصوص کودک طراحی شده اند که می‌توانند به پیشگیری یا اصلاح مشکلات دندانی در نوزادان و کودکان خردسال کمک کنند، آنها در انواع مختلفی مانند شیشه های نوک پستان ارتودنسی، بطری‌های ضد قولنج، بطری های تهویه دار، بطری های زاویه دار، بطری های شیشه ای و … هستند. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید برای کسب اطلاعات درباره بیلیچینگ دندان و ارتودنسی الاینر به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

“قبل از استفاده از بطری‌های جریان آهسته ، حتما با دندان پزش کودکان یا یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید.”

شیشه ارتودنسی و سلامت دندان

نحوه مراقبت از شیشه ارتودنسی

نحوه مراقبت و استفاده از شیشه ارتودنسی که باید رعایت شود، اشاره شده است:

 • بعد از خریداری این شیشه شیرها باید قبل از استفاده، تمامی قطعات آن را درون یک ظرف آب قرار دهید. سپس بگذارید حدود 5 دقیقه درون ظرف آب بجوشد. بعد از جوشیدن آن را با آب گرم و صابون بشویید. در آخر بگذارید کامل خشک شود.
 • بطری‌ها را بلافاصله بعد از استفاده تمیز کنید تا شیر خشک نشود و روی بطری نچسبد. بطری‌ها و سایر قسمت‌ها را با صابون و آب گرم بشویید. از یک برس بطری برای رسیدن به نقاطی که دسترسی به آن سخت است استفاده کنید. این برس‌ها را فقط روی شیشه شیر و قطعات کودک استفاده کنید. بطری ها و پستانک ها را روی یک قفسه خشک کن روی پیشخوان خشک کنید. قبل از استفاده مجدد مطمئن شوید که همه چیز کاملاً خشک شده است.
 • بعد از هربار استفاده کودک، بهتر است آن را بلافاصله بشویید. تا شیر باقی مانده درون شیشه در بدنه ظرف نچسبد. همچنین هنگام شست و شو بهتر است، از برس بطری استفاده کنید، تا تمامی نقاط به خوبی تمیز شوند.
 • اگر سرشیشه ارتودنسی ترک خورده بود یا پاره شده بود، آن را دور بیندازید و استفاده نکنید.
 • بعضی از شیشه های ارتودنسی مناسب برای شست و شو در ماشین ظرف شویی می باشند، بنابراین می توانید آن را در طبقه بالا ماشین ظرف شویی قرار دهید، تا شسته شود.

به نکات درج شده روی شیشه ارتودنسی توجه کنید و حتما آن را برای محافظت ار کودکانتان مطالعه کنید.

 

سخن آخر

در مقاله بالا به صورت کامل به شیشه ارتودنسی و مزایای استفاده از آن اشاره شده است. اگر قصد خرید آن را برای کودک خود دارید، می‌توانید با خواندن مقاله بالا اطلاعات کافی در رابطه با این شیشه  ها و مزایای ارتودنسی استفاده از آن را کسب کنید.

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید