روش استفاده از نخ دندان در ارتودنسی

روش استفاده از نخ دندان در ارتودنسی | چگونه با بریس نخ دندان بکشیم؟

معمولا به خاطر سپردن کشیدن نخ دندان به عنوان یکی از کارهای روزانه سخت است، اما خیلی مهم است و زمانی که تحت درمان ارتودنسی هستید، اهمیت آن بیشتر هم می‌شود.

براکت‌ها و سیم‌هایی که دستگاه ارتودنسی را تشکیل می‌دهند، محیط خوبی برای رشد باکتری‌ها را فراهم می‌کنند و از طرفی کشیدن نخ دندان را سخت‌تر می‌کنند، اما ناامید نشوید! با استفاده از مواردی که برای روش استفاده از نخ دندان در ارتودنسی در این مقاله توضیح می‌دهیم، به راحتی در این کار استاد می‌شوید و از بابت سلامت و بهداشت دندان‌های خود مطمئن خواهید بود.

چرا نخ دندان کشیدن در ارتودنسی مهم است؟

قبل از اینکه روش صحیح استفاده از نخ دندان ارتودنسی را یاد بگیرید، لازم است دلیل اهمیت زیاد آن را بدانید. همیشه دندانپزشکان به ما می‌گویند نخ دندان بکشید و از آن غافل نشوید، اما دقیقا چرا نخ دندان کشیدن اینقدر مهم است؟ غذاها و نوشیدنی‌هایی که به صورت روزانه مصرف می‌کنیم اسیدها و باکتری‌ها را وارد دهان ما می‌کنند. مسواک زدن دو بار در روز می‌تواند برای خلاص شدن از شر این باکتری و حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار مفید باشد، اما کافی نیست و به برخی از نواحی دهان دسترسی ندارد. حالا زمانی که بریس روی دندان نصب باشد این دسترسی سخت‌تر نیز می‌شود.

اینجاست که اهمیت استفاده از نخ دندان در ارتودنسی مشخص می‌شود. نواحی خاصی از دهان، مانند بین دندان‌ها، فضایی برای پنهان شدن باکتری‌ها فراهم می‌کند. اگر بریس‌ها را به این ترکیب اضافه کنید، می‌بینید که تمیز کردن دندان صرفا با مسواک در ارتودنسی چقدر سخت می‌شود. در این حالت، استفاده از نخ دندان با روکش مومی به تمیز کردن این مکان‌های سخت کمک می‌کند.

اگر روش استفاده از نخ دندان در ارتودنسی را ندانید و یک روتین مناسب و روزانه برای آن نداشته باشید، می‌تواند تأثیر بدی بر سلامت دهان و نتیجه درمان داشته باشد و همچنین منجر به مشکلات زیر شود:

  • زرد یا لکه‌دار شدن دندان‌ها
  • بیماری‌های لثه
  • پوسیدگی دندان
  • بوی بد دهان

 

راهنمای روش استفاده از نخ دندان در ارتودنسی

نخ دندان کشیدن با وجود بریس کمی سخت است به این دلیل است که سیم از هر براکت عبور می‌کند و آن‌ها را به هم وصل می‌کند. این سیم مانع از نخ کشیدن دندان به روش سنتی می‌شود، زیرا نخ دندان تا انتهای فاصله بین دندان‌ها بالا نمی‌رود. خوشبختانه روشی برای دور زدن این مشکل وجود دارد. در این قسمت روش استفاده از نخ دندان در ارتودنسی را آموزش داده‌ایم.

برای این کار، نخ را از هر شکاف پشت سیم بریس خود بگذرانید، حواستان باشد که به سیم فشاری وارد نکنید. وقتی که نخ را از پشت سیم ارتودنسی رد کردید، آن را به آرامی بین دندان‌های خود بکشید. این روند را تا زمانی که بین تمام دندان‌هایتان نخ دندان بکشید تکرار کنید.

برای نخ دندان حتما از نخی با روکش موم استفاده کنید. نخ‌های معمولی به بریس‌ها گیر می‌کنند و تکه‌هایی از آن‌ها لای سیم و براکت می‌ماند که آزاردهنده است. یکی دیگر از ابزارهای مفید برای نخ دندان کشیدن با بریس، نخ ارتودنسی است. سر سفت و سوزنی‌مانند این نوع نخ دندان، به شما این امکان را می‌دهد که آن را به راحتی از پشت سیم‌های بریس رد کنید.

“همیشه به یاد داشته باشید که استفاده از نخ دندان برای سلامت دندان‌های شما، به خصوص با بریس‌ها بسیار مهم است. مسواک زدن دو بار در روز می‌تواند برای بهداشت دهان و دندان شما خیلی مفید باشد، اما استفاده حداقل یک بار در روز از نخ دندان باید حتما بخشی از روتین روزانه شما باشد.”

 

انواع نخ دندان ارتودنسی

جدا از روش استفاده از نخ دندان در ارتودنسی، شناختن انواع آن نیز مهم است. هنگام انتخاب نوع مناسب نخ دندان در ارتودنسی، چندین گزینه متفاوت دارید. انواع نخ دندان ارتودنسی عبارتند از:

نخ دندان معمولی: این نوع نخ را می‌توان به صورت چند رشته‌ای یا تک رشته‌ای خریداری کرد. همچنین می‌توانید از نخ‌هایی با روکش موم یا غیر مومی استفاده کنید که بهتر است از نخ‌ دندان‌های تک رشته‌ای با روکش موم استفاده کنید. این نوع نخ را می توان با سهولت بیشتر استفاده کرد.

نخ دندان سوپرفلاس: این نوع از نخ دندان منحصرا برای استفاده در ارتودنسی طراحی شده است. نوک آن پلاستیکی و سفت است که بتوان به راحتی آن را از میان سیم‌ و براکت عبور داد.

واترپیک: دستگاه واترپیک، نخ دندان برقی و یک جایگزین عالی برای هر کسی است که نخ دندان کشیدن با نخ‌های سنتی را سخت می‌داند. این نخ دندان برقی با استفاده از یک خروجی که از آن آب خارج می‌شود، بخش‌های غیرقابل دسترسی دهان را شستشو می‌دهد و تمیز می‌کند.

“بعضی از افراد می‌گویند که واترپیک به اندازه نخ دندان معمولی مؤثر نیست، اما هر چه باشد استفاده از آن از نخ دندان نکشیدن بهتر است!”

نکات و ترفندهای کلی برای نخ دندان کشیدن در ارتودنسی

علاوه بر روش صحیح استفاده از نخ دندان ارتودنسی که توضیح دادیم، این راهکارها نیز می‌تواند به بهداشت دهان و درخشندگی دندان‌هایتان کمک کند:

 

یک برنامه منظم برای تمیزکردن دندان داشته باشید

وقتی که تحت درمان ارتودنسی هستید، مراجعه منظم به متخصص بهداشت دندان ایده خوبی است. آن‌ها می‌توانند اطراف براکت‌ها و سیم‌ها را تمیز کنند و به جلوگیری از لکه‌دار شدن دندان‌ها کمک کنند. هر سه ماه یکبار برای تمیز کردن دندان‌هایتان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 

از خمیر دندان‌های سفید کننده استفاده نکنید

اگرچه شاید فکر کنید که سفید نگه داشتن دندان‌هایتان ایده خوبی است، مسواک زدن با خمیر دندان‌های سفیدکننده می‌تواند بعدا مشکلاتی ایجاد کند. محصولات سفید کننده نمی‌توانند به زیر براکت‌ها دسترسی داشته باشند، بنابراین فقط بخش‌هایی از دندان که براکت روی آن نیست سفید می‌شود. در نتیجه پس از برداشتن براکت دندان‌های شما دو رنگ خواهد شد. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید برای کسب اطلاعات درباره بیلیچینگ دندان و ارتودنسی شفاف به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

 

از مسواک برقی استفاده کنید

مسواک‌های برقی بهتر از مسواک‌های دستی معمولی دندان‌ها تمیز می‌کنند، بنابراین می‌توانید با تلاش کمتر نتایج بهتری به دست آورید. شاید مسواک برقی گران‌تر از انواع معمولی آن باشد اما ارزشش را دارد.

 

کلام پایانی

نخ دندان یک نقش کلیدی در حفظ بهداشت دهان و دندان به خصوص در طول درمان ارتودنسی دارد. پس حتما باید روش استفاده از نخ دندان در ارتودنسی را یاد بگیرید و هر روز آن را انجام دهید. اگرچه شاید کشیدن نخ دندان با وجود بریس سخت و زمان‌بر به نظر بیاید اما واقعا آنقدرها هم سخت نیست. فقط کافی است کمی باحوصله و متعهد به انجام روزانه آن باشید. می‌توانید به راحتی نخ دندان را جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهید و مطمئن شوید که دندان‌هایی سالم و لبخندی زیبا خواهید داشت.

 

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید