Skip links

فواید و مزایای ارتودنسی داندان چیست؟

 

اگر تاکنون چیزی درباره مزایای ارتودنسی دندان نشنیده‌اید و میخواهید ارتودنسی انجام دهید، این مطلب برای شماست. مراجعه به متخصص برای دریافت درمان ارتودنسی می‌تواند علاوه بر بهبودهای مورد انتظار برای دندان‌ها، طیف وسیعی از مزایای دیگری برای سلامتی شما به همراه داشته باشد.

تصمیم به انجام این روش درمانی برای افزایش سلامت دندان و به دست آوردن لبخند زیبایی که دوست دارید ، عالی است. به علاوه، این روش درمانی به طوری است که می‌تواند سلامت کلی شما را در سطح جسمی و ذهنی بهبود بخشد. در اینجا به برخی از مزایای مورد انتظاری که می‌توانید از درمان ارتودنسی دندان به دست آورید، می پردازیم.

افزایش بهداشت دندان

درمان موفقیت‌آمیز توسط متخصصین ارتودنسی، تمیز کردن کامل‌تر دندان‌های شما را ممکن می‌سازد. این به افزایش بهداشت دهان کمک می‌کند. درمان ارتودنسی دندان‌های صافی را برای شما فراهم می‌کند که باعث می‌شود مسواک راحت‌تر دندان‌ها را تمیز کند. به علاوه، با صاف کردن دندان ها با ارتودنسی، فرصت کمتری برای تجمع ذرات غذا وجود دارد و خطر کمتری برای ایجاد پلاک و حفره (پوسیدگی دندان) وجود دارد.

کاهش درد در ناحیه شانه و گردن

یکی دیگر از مزایای ارتودنسی دندان، کاهش درد در ناحیه شانه و گردن است. از جنبه فیزیکی، اثرات درمان ارتودنسی می‌تواند به طور قابل‌توجهی برای شانه‌ها و گردن شما مفید باشد. دلیل این امر این است که نوعی درد در استخوان فک به دلیل قرار گرفتن نامناسب دندان‌ها برای به گردن و شانه‌ها منتقل می‌شود. این به دلیل نزدیکی استخوان فک به گردن و شانه است.

با انجام موفقیت‌آمیز درمان ارتودنسی که مشکلات دندانی شما را هدف قرار داده است، بیمار از کاهش این درد در ناحیه گردن و شانه‌ها نیز بهره‌مند می‌شود.

بهبود سردرد

شکل دیگری از ناراحتی که از تداوم سلامت ضعیف دندان ناشی می‌شود، سردرد است. این سردردها به دلیل دندان قروچه ایجاد می‌شود که ممکن است زمانی رخ دهد که دندان‌ها کج یا نامرتب هستند. خوشبختانه، یکی از مزایای ارتودنسی این است که این عیوب دندانی را می‌توان از طریق استفاده از بریس یا جراحی برطرف کرد. در نتیجه سردرد شما از بین خواهد رفت.

رفع مشکلات سینوس

انجام ارتودنسی همچنین می‌تواند به رفع مشکلات سینوس کمک کند. مشکلات سینوسی مربوط به دندان‌ها از طریق انقباض راه‌های تنفسی ایجاد می‌شود. این می‌تواند به قدری آزاردهنده باشد که در مقابل آن ساختار فک یا مسائل بهداشتی دهان و دندان در سطح جزئی است. با استفاده از ارتودنسی، مشکلات سینوس شما قابل اصلاح خواهد بود و این از دیگر مزایای ارتودنسی دندان است.

بیشتر بدانید: هزینه ارتودنسی در سال 1401

 

رفع مشکلات سینوس

در کنار مزایای سلامت دهان و دندان درمان ارتودنسی، یک سری روش‌های دیگر نیز وجود دارد که از طریق آن‌ها این درمان می‌تواند سلامت جسمی و بدنی شما را افزایش دهد. سلامت دهان و دندان ناقص می‌تواند به منتقل شدن باکتری‌ها به بخشی از جریان خون شما کمک کند. این امر سیستم ایمنی شما را کاهش می‌دهد که می‌تواند به معنای افزایش خطر ابتلا به بیماری‌ها باشد. هم دیابت و هم بیماری قلبی نمونه‌هایی از این بیماری‌ها هستند.

بدون درمان ارتودنسی مناسب، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری‌ها قرار بگیرید. علاوه بر توانایی درمان ارتودنسی در کاهش این خطرات، می‌تواند به کاهش احتمال عوارض بارداری نیز کمک کند.

بهبود خواب شما

بیمارانی که ارتودنسی را انتخاب می‌کنند، می‌توانند انتظار داشته باشند که خواب آن‌ها در شب نیز بهبود یابد. اگر هنگام خواب دندان قروچه می‌کنید یا از فک نامناسبی رنج می‌برید، درمان ارتودنسی می‌تواند تفاوت بسیار مثبتی برای شما ایجاد کند. یکی دیگر از مزایای ارتودنسی دندان این است که این روش درمانی قادر است با این مشکل مقابله کند و خواب شبانه شما را به یک استراحت دلپذیر و سالم تبدیل کند.

بهبود وضعیت روانی

علاوه بر اثراتی که ارتودنسی بر سلامتی دهان و دندان و بدن می‌گذارد، مزایای ارتودنسی دندان فقط به اثرات فیزیکی محدود نمی‌شود. داشتن مشکلاتی با دندان‌ها، مانند دندان‌های نامرتب یا کج، می‌تواند اعتماد به نفس شما را از بین ببرد. ممکن است هنگام صحبت کردن، لبخند زدن یا خندیدن، از دیده‌شدن دندان‌های خود احساس ناراحتی کنید.

درمان ارتودنسی انواع مختلفی دارد که هر کدام برای اصلاح فرم دندان‌های شما طراحی شده‌اند. انتخاب این درمان منجر به لبخندی متقارن‌تر و زیباتر و افزایش سلامت روانی شما می‌شود و همین از مزایایی است که در زندگی روزمره نقش بسیار مهمی دارد.

پیشهاد مطالعه: انواع ارتودنسی چیست؟

تاثیر ارتودنسی بر فک

تاثیر و مزایای ارتودنسی بر فک به این صورت است که دستگاه‌های ارتودنسی می‌توانند دندان‌های شلوغ و تمام مال اکلوژن‌ها را بر اساس یک برنامه درمانی ایده‌آل اصلاح کنند. براکت‌های ارتودنسی در فواصل زمانی معینی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و متخصصین ارتودنسی معمولا به والدین توصیه می‌کنند که از این دستگاه‌ها به مدت یک تا دو سال استفاده کنند.

این دستگاه‌ها به دندان‌ها فشار وارد می‌کنند و به تدریج فک‌ها را به موقعیت طبیعی خود می‌برند. عدم تقارن فک بالا یک مال اکلوژن جدی است اما با روش های ارتودنسی قابل درمان است. در پایان یک درمان ارتودنسی با برنامه ریزی دقیق، دندان‌ها کاملا در یک راستا قرار می‌گیرند و فک‌ها در موقعیت طبیعی خود قرار می‌گیرند. 

 

نتیجه‌گیری

به پایان مقاله مزایای ارتودنسی دندان رسیدیم و در انتها باید بگوییم در حالی که داشتن دندان‌های صاف و زیبا مهم است، حتی مهم‌تر از آن نیاز به کاهش مشکلات سلامتی بالقوه مرتبط با دندان‌ها یا فک است. دندان‌های کج یا مشکلات فک ممکن است به تمیز کردن نامناسب دندان‌ها منجر شود و منجر به پوسیدگی دندان و احتمالاً بیماری لثه یا از دست دادن کامل دندان شود.

مشکلات ارتودنسی اگر درمان نشوند می‌توانند منجر به مشکلات جویدن و هضم، اختلالات گفتاری و سایش غیرطبیعی سطوح دندان شوند. با گذشت زمان، فشار بیش از حد بر بافت لثه و استخوانی که دندان‌ها روی آن قرار دارند، می‌تواند بر مفاصل فک تأثیر بگذارد و منجر به مشکلاتی مانند سردرد یا درد صورت و گردن شود.

Leave a comment

Explore
Drag