ارتودنسی کودکان چیست و چرا ارتودنسی برای کودکن ضروری است؟

ارتودنسی کودکان چیست و چرا حائز اهمیت است؟

در این قصد داریم به موضوع مهم ارتودنسی کودکان بپردازیم. ابتدا باید بدانیم که ارتودنسی یک فرآیند در دندانپزشکی است که کاربرد آن، اصلاح شیوه قرارگیری دندان‌ها و در نتیجه زیبا شدن لبخند است. این روش درمان همچنین منجر به سلامت دهان و دندان و لثه بیمار نیز کمک می‌کند. اثربخشی این درمان دندانپزشکی آن را بسیار محبوب کرده است و باعث شده است که درصد بالایی از بزرگسالان برای اصلاح دندان های خود به متخصصان ارتودنسی مراجعه کنند. اما علاوه بر بزرگسالان، کودکان نیز می‌توانند از این روش درمانی بهره‌مند شوند و در مواردی حتی اثربخشی آن بر کودکان بیشتر است. از آن‌جا که درمان نامنظمی دندان کودکان دغدغه بسیاری از والدین است تصمیم گرفتیم در این مقاله به آن بپردازیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ارتودنسی نامرئی کودکان

امروزه روش‌های متعددی به عنوان جایگزین بریس‌های فلزی قدیمی برای ارتودنسی معرفی شده‌اند و میزان استقبال از این روش‌ها هم روز به روز در حال افزایش است. الاینرهای شفاف نامرئی از جنس پلاستیک پلی اورتان که تقریباً به طور کامل نامرئی هستند، ساخته شده است. در حال حاضر یک نوع مخصوص از بریس اینویزیلاین وجود دارد که به طور اختصاصی برای کودکان و نوجوانان طراحی شده است. ارتودنسی نامرئی کودکان به عنوان روشی جدید و بسیار مؤثر شناخته می‌شود که میزان استفاده از آن به سرعت در حال گسترش است. این الاینرها بر خلاف بریس‌های فلزی ثابت یا بریس‌های شفاف سرامیکی که به دندان‌ها چسبانده شده یا با اتصالات مخصوصی متصل می‌شوند، کاملاً متحرک و قابل برداشتن از روی دندان‌ها است. با ما همراه باشید تا آشنایی بیشتری با ویژگی‌های ارتودنسی نامرئی کودکان پیدا کنید.

آیا کودکان باید در طول درمان از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند؟

در طول درمان ارتودنسی، برخی توصیه‌های رژیم غذایی و عادات خاص، ممکن است به کودکان داده شود. این توصیه‌ها به منظور حفظ سلامت دندان‌ها و نتیجه بهتر از درمان ارتودنسی است. در زیر تعدادی از نکات مهم در رابطه با رژیم غذایی در طول درمان ارتودنسی برای کودکان آورده شده است:

سن ارتودنسی نامرئی اطفال

 • اجتناب از غذاها و موادی که می‌توانند به براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی آسیب برسانند، مانند غذاهای سفت و چسبناک، خردکننده‌های یخی، آجیل‌های سخت، آب‌نبات‌ها و قندی‌های لزج.
 • اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که می‌توانند باعث تغییر رنگ براکت‌ها شوند، مانند نوشابه‌ها و آب پاکتی، قهوه، چای ترش و رنگین‌کمانی، سوسیس و کالباس.
 • بهبود بهداشت دهان با تمیز کردن مکان‌های دسترس‌پذیر درون براکت‌ها و سیم‌ها، استفاده شستشوی دهان و تمیز کردن دندان‌ها و فضاهای بین دندانی با رعایت تکنیک مناسب و استفاده از مسواک و نخ دندان.
 • رعایت غذایی سالم و تغذیه متعادل با مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه، غلات کامل، پروتئین‌ها، ماست و محصولات لبنی، و آب کافی برای حفظ سلامت عمومی دهان و دندان.

درمان قبل ارتودنسی نامرئی

همچنین، همیشه بهتر است با متخصص ارتودنسی خود در مورد توصیه‌های رژیم غذایی خاص و عادات بهداشتی مرتبط با درمان ارتودنسی کودک خود مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس شرایط خاص کودک شما، راهنمایی های دقیق‌تری ارائه دهد.

آیا نیاز به استفاده از درمان پیش از ارتودنسی نامرئی در کودکان وجود دارد؟

در برخی موارد ممکن است نیاز به درمان پیش از ارتودنسی نامرئی در کودکان وجود داشته باشد. این درمان‌ها به عنوان مرحله اولیه یا پیش‌درمان قبل از شروع درمان ارتودنسی نامرئی صورت می‌گیرند و هدف آن‌ها ایجاد شرایط مناسب برای اعمال ارتودنسی نامرئی است. در صورت بروز هر گونه پوسیدگی، مشکلات فکی، تراکم دندان‌ها ابتدا باید آن‌ها را درمان،  و سپس اقدام به ارتودنسی کرد. این مشکلات و ناهنجاری‌ها در بزرگسالان و در روش ارتودنسی ثابت بیشتر است. ناگفته نماند بلیچینگ دندان کودکانتان را باید بعد از ارتودنسی انجام دهید،  قبل از استفاده از ارتودنسی می‌تواند در محل قرارگیری براکت و در اثر حرکت دندان‌ها باعث تیره شدن سطح دندان شود. برای اطلاعات از دلایل بیشتر می‌توانید روی لینک بلیچینگ دندان کلیک کنید و از مشکلات احتمالی پیشگیری کنید.

 آیا کودکان میتوانند مراقبتهای روزانه از ارتودنسی نامرئی خود را انجام دهند؟

در ابتدا باید شیوه مراقبت و تمیز کردن آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم که کاری آسان است و این بستگی به سن کودک شما دارد که بتواند به طور کامل یا با کمک شما به روتین روزانه‌ی خود بپردازد. در ادامه، تعدادی از مراقبت‌های روزانه که کودکان می‌توانند انجام دهند برای حفظ درمان ارتودنسی نامرئی آورده شده است:

 • درمان قبل ارتودنسی نامرئی کودکان باید دندان‌های خود را با استفاده از مسواک مخصوص دو بار در روز به مدت چند دقیقه‌ای بشویند.
 • کودکان باید از مصرف غذاهای سفت و خردکننده و همچنین نوشیدنی‌های قندی و رنگین‌کمانی که ممکن است به براکت‌ها و سیم‌ها آسیب برسانند، اجتناب کنند.
 • باید ملاقات‌های مرتب با متخصص ارتودنسی خود را رعایت کنند. این ملاقات‌ها به منظور بررسی پیشرفت درمان، تنظیمات لازم و راهنمایی‌های دقیق‌تر برای مراقبت‌های خانگی است.

تشویق کودکان به انجام مراقبت‌های روزانه خود و توجه به راهنمایی‌های متخصص ارتودنسی به آن‌ها اهمیت بالایی دارد. این مراقبت‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا درمان بهینه‌ای داشته باشند و به مرور زمان به مراحل نهایی و موفقیت درمان نزدیک شوند.

آیا ارتودنسی نامرئی کودکان درمانی موثر برای انحرافات فکی و دندانی است؟

شایع‌ترین مشکلاتی که درکودکان و نوجوانان وجود دارد جلوآمدگی فک‌ها، فاصله بین دندان‌ها، یا بی نظمی آن‌ها است که با استفاده از ارتودنسی نامرئی قابل درمان است.  با استفاده از این روش به طور نامشهود و بدون استفاده از براکت‌ها و سیم‌های قابل رویت، بهبودی در شکل و عملکرد دندان‌ها و فک‌ها ایجاد می‌شود. این به کودکان امکان می‌دهد در طول درمان از راحتی و ظاهر طبیعی استفاده کنند و با خودباوری و اعتماد به نفس بیشتری به زندگی روزمره خود روبرو شوند. اگر شما با مشاوره‌ی یک متخصص مراحل درمان خود را انجام دهید نتیجه‌ی کار به همان اندازه‌ای که ارتودنسی ثابت دارد، خوب خواهد بود.

ماندگاری ارتودنسی نامرئی کودکان

آیا مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی کودکان متفاوت است؟

مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی در کودکان ممکن است متفاوت باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

 • اگر مشکلات ارتودنسی در اطفال بسیار شدیدتر باشد، احتمالاً مدت زمان درمان بیشتری نیاز خواهد بود تا به نتایج مطلوب برسید.
 • اگر کودکان به طور دقیق از مراقبت‌ها و رژیم درمانی پیروی کنند، احتمالاً مدت زمان درمان کوتاه‌تر خواهد بود.
 • رشد و توسعه فک و دندان‌ها در طول دوره درمان نیز تأثیرگذار است. مدت زمان درمان ممکن است متفاوت باشد بر اساس رشد و تغییرات طبیعی کودک در طول زمان.

درد ارتودنسی نامرئی در کودکاندر هر صورت، متخصص ارتودنسی مربوطه می‌تواند پس از بررسی دقیق شرایط فردی کودک شما، مدت زمان تقریبی درمان را تعیین کند و توضیحات لازم را در این زمینه ارائه دهد. از آنجایی که این نوع از ارتودنسی برای مشکلات و ناهنجاریی‌هایی جزیی یا نامرتبی دندان‌ها بهترین گزینه است بنابراین به نسبت سایر روش‌ها درمان کمتری دارد که به طور میانگین بین 6 تا12  ماه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و داشتن یک مشاوره‌ی رایگان در خصوص مدت درمان روی لینک ارتودنسی نامرئی کلیک کنید.

آیا استفاده از ارتودنسی نامرئی کودکان به طور معمول منجر به درد یا عدم راحتی میشود؟

کودکان به دلیل اینکه به نسبت بزرگسالان کمی حساس‌تر هستند، ممکن است در ابتدا به داشتن این الاینرها در دهان خود عادت نکنند و کمی احساس ناراحتی کنند. این احساسات معمولاً موقت و در ایام اولیه پس از نصب اسپیسرها و ابزارهای ارتودنسی نامرئی رخ می‌دهد. با ادامه درمان و تطبیق کودک با این اسپیسرها، عدم راحتی و درد معمولاً کاهش و به طور کلی بهبود می‌یابد.

چه زمانی باید ارتودنسی کودکان را شروع کنیم؟

امروزه سؤال بسیاری از والدین این است که آیا انجام ارتودنسی برای کودکان ضروری است یا نه و چه زمانی باید اقدام به روش درمانی ارتودنسی برای کودک کنند. متخصصان غالبا معتقد هستند که انجام ارتودنسی برای کودکان راحت‌تر انجام می‌شود و اثربخشی آن نیز بیشتر خواهد بود.

بنابراین اگر در سنین پایین کودک خود را نزد یک متخصص ارتودنسی ببرید، به پیشگیری از مشکلات احتمالی بعدی منجر خواهد شد. هنگامی که به موقع اقدام کنید و کودک خود را در زمان مناسب برای معاینه ببرید، بررسی رشد صحیح دندان‌های دائمی او آسان‌تر خواهد بود.

سن توصیه شده برای ارتودنسی کودکان چقدر است؟

در مسائل مربوط به رشد دندان کودکان هیچ علم دقیقی وجود ندارد که بتواند پارامترهایی را ارائه دهد، زیرا هر کودک دنیایی است که به روش خود تکامل می‌یابد. کودکانی هستند که در سن هفت سالگی به بلوغ دندانی رسیده اند، در حالی که برخی دیگر به بلوغ دندانی نرسیده‌اند. روند رشد  دندان از کودکی به کودک دیگر متفاوت است.

دندانپزشکان معمولا توصیه می‌کنند که پس از شش سالگی کودک خود را برای معاینه نزد متخصص ارتودنسی ببرید. زیرا در این زمان دندان‌های آسیاب دائمی آنها رشد کرده و بیرون می‌آیند.

به همین دلیل است که درمان‌های ارتودنسی کودکان و نوجوانان بر انجام این روش درمانی در بزرگسالی ارجحیت دارد؛ زیرا اصلاح رشد یا رشد ضعیف دندان‌ها در سنین پایین آسان‌تر است.

چرا ارتودنسی کودکان برای کودکان 6 تا 12 سال توصیه می شود؟

همانطور که در ابتدا توضیح دادیم ارتودنسی می‌تواند برای هر کسی بدون در نظر گرفتن سن، راه حلی کارآمد برای هر کسی باشد؛ حتی اگر کودکان بین شش تا دوازده سال بهترین موارد برای انجام ارتودنسی و اصلاح مشکلات دندانی به گفته متخصصان باشند.

اما دلیل مشخص کردن این بازه سنی این است که در این سال‌ها رشد و نمو استخوان‌های کودک آغاز می‌شود. مرحله‌ای که درمان‌های پیشگیرانه را برای شناسایی و پیشگیری از بیماری‌ها و مشکلات احتمالی آینده تسهیل می‌کند. به عنوان مثال، یکی از شایع ترین مشکلات دهان، مال اکلوژن دندانی است که به معنای تراز نبودن دندان‌های فک بالا و پایین و عدم قرارگیری مناسب آن‌ها روی یکدیگر است. در چنین مواقعی باید با ارتودنسی اصلاح شود.

چگونه می‌توان فهمید امکان انجام ارتودنسی کودکان برای فرزند شما وجود دارد یا خیر؟

مانند تمام مراقبت‌های پزشکی، در درمان نامنظمی دندان کودکان نیز متخصص باید یک سری آزمایش، تجزیه و تحلیل و ارزیابی را قبل از ارائه تشخیص دقیق انجام دهد تا نوع درمان را تعیین کند و نیازهای کودک را برطرف کند.

این مورد با در نظر گرفتن جنبه هایی مانند دندان‌های نیش، شکل فک، نحوه رشد همه دندان‌ها ارزیابی می‌شود. در اولین ویزیت، برای بررسی مشکلاتی که با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیستند، ابتدا عکس رادیوگرافی انجام گرفته می‌شود. با این کار متخصص می‌تواند داخل دهان را با جزئیات بیشتری مشاهده و ریشه‌های دندان، استخوان‌های فک و کل ساختار را بهتر بررسی کند. سپس بهترین روش درمان ارتودنسی کودکان را به والدین توصیه می‌کند.

درمان‌های ارتودنسی به لطف پیشرفت‌های پزشکی، علم و فناوری بسیار متنوع شده‌اند و بدون اینکه راه‌حل‌های سنتی را به خطر بیندازند، در جهت تکامل و تسهیل روش درمان ابداع شده‌اند.

بیشتر بدانید: انواع ارتودنسی دندان چیست؟

دندان های شیری در ارتودنسی کودکان

20 دندان شیری وجود دارد و هر دندان سن و زمان خاصی برای بیرون آمدن دارد. دندان‌های شیری با اندازه کوچکشان مشخص می‌شوند، با لایه‌های نازک‌تر مینا و ریشه‌های کوتاه‌تر که به مرور زمان ناپدید می‌شوند و باعث افتادن دندان می‌شوند.

در مورد ارتودنسی نامرئی کودکان بیشتر بدانید!!!زمانی که دندان به خودی خود می‌افتد، معمولاً خونریزی رخ می‌دهد که بخشی از روند طبیعی رشد دندان‌ها است، بنابراین نیازی به مداخله پزشک ندارد. اما اگر بر اثر اتفاقی دیگر دندان کودک بیفتد (مثلا به دلیل زمین خوردن یا ضربه باشد)، ضروری است که در اسرع وقت با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

ارتودنسی کودکان برای رفع بایت

بایت دندانی موقعیت دندان‌ها در دو فک است که به زبان ساده‌تر، بسته شدن دهان و همراستایی دندان‌های بالا با دندان‌های پایین است که به طور کلی باید مطابقت داشته باشند.

هنگامی که یک تناسب نادرست در بایت وجود داشته باشد، مشکلات دهانی می‌تواند ایجاد شود که نه تنها زیبایی دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه یک سری مشکلات در سلامت عمومی از جمله مشکلات در گزش برای کودک نیز ایجاد می‌کند.

بایت نامناسب در کودک را می‌توان از طریق ارتودنسی به طور کامل درمان کرد و بسته به نوع و پیچیدگی مشکل کودک، متخصص ارتودنسی روش درمانی مناسب را انتخاب می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: هزینه ارتودنسی چقدر است؟

 

انواع ارتودنسی کودکان

برای به دست آوردن بهترین نتیجه از درمان ارتودنسی باید مشکلات را به موقع شناسایی کرد، به همین دلیل ارتودنسی کودکان یک راه حل اولیه برای پیشگیری از مشکلات دندانی در آینده است.

ارتودنسی نامرئی کودکانهمانطور که در تمام درمان‌های موجود در حوزه دندانپزشکی برای بزرگسالان، هر بیمار نیازی منحصر به فرد و شخصی دارد، در کودکان نیز به همین صورت است. به همین دلیل است که انواع مختلفی از ارتودنسی برای کودکان نیز وجود دارد.

ارتودنسی رهگیری

در ارتودنسی رهگیری (interceptive) شاخه‌ای از دندانپزشکی است که در آن متخصص ارتودنسی، رشد و تکامل دندان‌های کودک را به منظور تشخیص، پیشگیری و درمان هرگونه تغییر زیر نظر دارد. بنابراین کاربرد آن هدایت صحیح رشد دندان‌های دائمی است.

شروع این نوع از درمان ارتودنسی کودکان باید پس از رویش اولین دندان، یعنی یکی از دندان‌های ثنایای بالایی که معمولا بین شش تا هفت سالگی رخ می‌دهد، انجام شود.

ارتودنسی ثابت برای کودکان

یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین درمان‌های ارتودنسی برای کودکان، ارتودنسی ثابت است که بیشتر به بریس‌های فلزی معروف است. اما به لطف پیشرفت علم و فناوری انواع مختلفی از دستگاه‌های ارتودنسی وجود دارد که جایگزین خوبی برای بریس‌های فلزی هستند.

ارتودنسی متحرک برای کودکان

اگر می‌خواهید مشکلات فرزندتان از نظر زیبایی و سلامت دندان با یک روش درمانی کمتر تهاجمی حل شود، یک جایگزین معتبر و کارآمد می‌تواند استفاده از دستگاه متحرک باشد. نوعی دستگاه ارتودنسی که این مزیت را دارد که می‌توان آن‌ را به راحتی و هر زمانی برداشت و سپس مجدد روی دندان کودک قرار داد.

این تکنیک به بیمار بهداشت دهان و دندان مطلوب‌تر و راحت‌تری را ارائه می‌کند و در عین حال زیبایی لبخند را بهبود می‌بخشد.

“اما در نظر داشته باشید که این روش برای موارد پیچیده‌ای که نیاز به درمان‌های تهاجمی‌تری دارند توصیه نمی‌شود.”

ارتودنسی نامرئی برای کودکان

ارتودنسی نامرئی دیگر تنها درمانی مختص بزرگسالان نیست. حتی کودکان نیز این امکان را دارند که از تمام مزایای ارائه شده توسط درمان ارتودنسی نامرئی بهره‌مند شوند. برای ارتودنسی کودکان به صورت نامرئی، از روش‌های ارتودنسی شفاف و متحرک (الاینرها)، ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی لینگوال استفاده می‌شود. الاینرها دستگاه‎هایی نامرئی و کاملا قابل جابه‌جایی هستند و کارایی آن‌ها دقیقا به اندازه دستگاه‌های ثابت است. ارتودنسی سرامیکی هم یک روش ارتودنسی ثابت نامرئی است که تنها تفاوت آن با براکت‌های فلزی، نامرئی بودن آن است. همچنین براکت‌ها در ارتودنسی لینگوال از بیرون کاملاً نامرئی هستند زیرا به داخل دندان متصل می‌شوند تا هنگام لبخند زدن کودک دیده نشوند. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید برای کسب اطلاعات درباره بیلیچینگ دندان و ارتودنسی نامرئی به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

“ارتودنسی لینگوال به خاطر درصد بالایی از بیمارانی که می خواهند مشکل دندانی خود را بدون نیاز به تغییر ناگهانی زیبایی با قرار دادن براکت های فلزی اصلاح کنند، ابداع شد.”

روند درمان ارتودنسی کودکان به چه صورت است؟

درمان ارتودنسی کودکان با اولین ویزیت شروع می‌شود که در طی آن متخصص ارتودنسی مشکل را تشخیص داده و مناسب‌ترین راه‌حل را برای حل یا پیشگیری از مشکلات بعدی نشان می‌دهد. ارتودنتیست باید یک سری آزمایشات را انجام دهد تا فک کودک و بایت آن را بشناسد. همچنین برای بررسی حفره دهان، عکس های داخل و خارج دهان و رادیوگرافی انجام می‌گیرد.

 پس از تشخيص كامل، فرآيند درمان و هم‌تراز کردن دندان‌ها آغاز می‌شود. پس از قرار دادن دستگاه‌های مورد استفاده نیاز به معاینه‌های دوره‌ای وجود دارد که بسته به نوع درمان و نوع مشکل کودک متغیر است.

آیا میدانید ارتودنسی سریع چیست؟ جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی در کودکان

ارتودنسی نامرئی در مقایسه با بریس‌های فلزی از مزایای متعددی و معایبی  برخوردار است که مهم‌ترین آنها عبارت است از:

مزایا:

 • قابلیت متحرک و جابجایی بودن الاینرها برای مراقبت‌های بهداشتی در حین درمان بسیار مناسب است و به نسبت روش‌های دیگر ارتودنسی مزیت بهتری محسوب می‌شود.
 • رعایت بهداشت و تمیز کردن دندان‌ها در روش ارتودنسی نامرئی خیلی راحت‌تر از زمانی است که شما بریس‌هایی ثابت در دهان دارید.
 • برای کودکانی که به ظاهر خود خیلی اهمیت می‌دهند و یا بریس‌های فلزی را دوست ندارند، این روش گزینه‌ای بسیار مناسب است.
 • به دلیل اینکه خارج کردن الاینرها هنگام غذا خوردن، محدودیت غذایی کمتری وجود دارد.

معایب:

 • هزینه ارتودنسی نامرئی در کودکان بیشتر از ارتودنسی ثابت است.
 • این روش کاملا به همکاری بیمار در طول پروسه‌ی درمان وابسته است، زیرا اگر به طور منظم و ناکافی از الانیرها استفاده شود نتیجه‌ای دریافت نمی‌کنید، و مراحل درمان بهم می‌خورد.

روشها و فناوریهای استفاده شده در ارتودنسی نامرئی کودکان

در ارتودنسی نامرئی کودکان، از روش‌ها و فناوری‌های متنوعی برای تنظیم و ترتیب دندان‌ها و فک‌ها استفاده می‌شود. در زیر تعدادی از روش‌ها و فناوری‌های معمول در ارتودنسی نامرئی اطفال آورده شده است:

بریس فلزی کودکان

 • بریس فلزی: یکی از ابزارهای استفاده شده در ارتودنسی بریس فلزی است که برای تنظیم و ترتیب دندان‌ها استفاده می‌شود و بر روی سطح داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند.
 • بریس سرامیکی: یکی از بهترین گزینه‌های پیشنهادی برای ارتودنسی در کودکان بریس‌های سرامیکی هستند. این نوغ بریس‌ها ظاهری مانند بریس‌های فلزی سنتی دارد، اما به جای فلز از قطعات سرامیکی ساخته می‌شوند.
 • بریس زبانی: بریس‌های زبانی یا لینگوال یکی از بهترین راه حل‌های ارائه شده برای درمان ارتودنسی در کودکان است. این روش در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند و در آن ناحیه پنهان می‌مانند.
 • نوارهای لاستیکی: این محصول طبی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیروی بیشتری برای حرکت دادن دندان‌ها و فک لازم باشد. مزیت استفاده از نوارهای لاستیکی این است که کودک می‌تواند رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

تفاوت روش‌های ارتودنسی در کودکان

 • بریس‌های شفاف: در ارتودنسی نامرئی، از براکت‌های شفاف استفاده می‌شود که بر روی سطح داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند. این براکت‌ها به طور طبیعی با رنگ دندان‌ها مخلوط می‌شوند و به طور کامل قابل رویت نیستند.
 • نگهدارنده یا ریتینر: استفاده از نگهدارنده ها باعث می‌شود که پس از برداشتن بریس‌ها، بتوانند دندان‌ها را در محل مناسب خود نگه دارند. با استفاده از ریتینر می‌توانید از جابجایی دندان‌های خود و بازگشت به وضعیت قبلی جلوگیری نمایید.

توصیهها و راهنماییهایی برای انتخاب و مراقبت از ارتودنسی نامرئی کودکان

یکی از مزایای اصلی ارتودنسی نامرئی در کودکان این است که الاینرهای شفاف کاملاً متحرک هستند و می‌توان آن‌ها را برداشت و دندان‌ها را تمیز کرد. پس لطفاً فراموش نکنید که حتماً این کار را انجام دهید. کودک شما باید بعد از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزند تا ذرات غذا و  باکتری در داخل الاینرها  گیر نکند، زیرا در این صورت می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها و افزایش بیماری‌های لثه شود. خود الاینرها هم باید به طور مرتب تمیز شوند. برای این کار خود کودک می‌تواند الاینرها را با مسواکش تمیز کند و بعد آن را با آب ولرم بشوید. نکته‌ی مهم دیگر این است که بعد از پایان ارتودنسی  طبق دستور دندانپزشکاز نگهدارنده‌ها استفاده کنید، تا باعث ماندگاری بیشتر در کودکان شما باشد. جهت دریافت توصیه‌های بیشتر برای ماندگاری بیشتر ارتودنسی می‌توانید روی لینک متخصص ارتودنسی در تهران کلیک کنید و از یک مشاوره‌ی رایگان برخوردار شوید. 

مقایسهی ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی سنتی در کودکان

در ادامه تفاوت‌های این دو روش نسبت به هم را برای انتخاب بهتر و لبخندی زیباتر برای کودکانتان شرح داده‌ایم.

 • ارتودنسی نامرئی برای رفع ناهنجاری‌های پیچیده دندانی کاربرد ندارد و معمولا برای اختلالات شدید از ارتودنسی فلزی استفاده می‌شود.
 • بریس‌های فلزی در ارتودنسی ثابت مانند بریس‌های نامرئی زیبا نیستند ، اما کاربردی‌تر هستند.
 • سرعت بهبود ناهنجاری‌های دندانی با بریس‌های فلزی بیشتر است.

در صورت مشاوره با یک متخصص می‌توانید بهترین روش را برای فرزاندانتان انجام دهید.

کلام آخر

معمولا قبل از انجام هر گونه خدمات ارتودنسی نامرئی کودکان، نیاز است جلسه مشاوره ای صورت گیرد. زمان مورد نیاز برای جلسه مشاوره معمولا 15 الی 20 دقیقه است. پس از مشاوره، متخصص ارتودنسی درمان‌های مناسب را برای اصلاح ناهنجاری‌های موجود در کودکان را ارائه می‌دهد. پس برای مشاوره‌ی رایگان روی لینک متخصص ارتودنسی در تهران کلیک کنید تا اطمینان کامل حاصل کنید.

سوالات متداول:

آیا ارتودنسی نامرئی مناسب برای کودکان است؟

بله، ارتودنسی نامرئی می‌تواند برای کودکان مناسب باشد. مهم است توجه داشته باشید که هر کودک و شرایط ارتودنسی او منحصر به فرد است. برخی از کودکان ممکن است نیاز به درمان با براکت‌های فلزی داشته باشند. بنابراین، مشاوره توسط یک متخصص ارتودنسی می‌تواند بهترین روش درمان را  برای کودک شما تعیین کند.

در چه سنی می‌توان از ارتودنسی نامرئی در کودکان استفاده کرد؟

استفاده از ارتودنسی نامرئی در کودکان معمولاً پس از رشد کامل دندان‌های دائمی و تکمیل فرایند تغییر شکل فک‌ها ممکن است. بنابراین،  مناسب‌ترین سن برای شروع ارتودنسی نامرئی در کودکان معمولاً حدود 12 سالگی است.

چقدر طول می‌کشد تا نتیجه‌های قابل مشاهده‌ای از ارتودنسی نامرئی در کودکان داشته باشیم؟

مدت زمان لازم برای دیدن نتایج قابل مشاهده از ارتودنسی نامرئی در کودکان ممکن است متفاوت باشد و به عوامل مختلفی مانند رشد و توسعه فک و دندان‌ها، شدت مشکلات و رعایت مراقبت‌ها و رژیم درمانی بستگی دارد.

آیا استفاده از ارتودنسی نامرئی در کودکان تأثیری بر روی فعالیت‌های روزانه آن‌ها دارد؟

استفاده از ارتودنسی نامرئی در کودکان معمولاً تأثیر چندانی بر روی فعالیت‌های روزانه آن‌ها ندارد. با استفاده از براکت‌ها و سیم‌های شفاف و نامرئی، کودکان می‌توانند به فعالیت‌های روزمره خود بدون محدودیت ادامه دهند.

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید