الاینر شفاف یا ارتودنسی نامرئی چیست

ارتودنسی نامرئی چیست؟| چه کسانی باید آن را انجام دهند؟

ارتودنسی نامرئی اصلاح وضعیت استخوان‌ها و دندان‌ها با دستگاه‌هایی است که با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیستند. در این روش دستگاه‌های ثابت (براکت‌ها) در داخل دندان‌ها قرار می گیرند، در حالی که در روش معمولی خارج از آن قرار می‌گیرند. با این درمان شما همان نتایج را دریافت می‌کنید، اما با هزینه بیشتر و مدت زمان طولانی‌تر اما خب در حین درمان از لحاظ ظاهری مشکلی نخواهید داشت چون دستگاه‌ها دیده نخواهند شد. در حال حاضر، این نوع از ارتودنسی به روش دیگری نیز انجام می‌شود که از اسپلینت‌های متحرک شفاف برای قرار دادن در قسمت بیرونی دندان استفاده می‌شود که عملا قابل مشاهده نیستند. آنها به صورت متناسب با فک و دندان شما و با مواد پلاستیکی مقاوم (پلی کربنات) ساخته می‌شوند. همچنین مدت زمان درمان، مشابه روش معمولی است.

در ادامه مطلب، خواهیم دید که چه افرادی باید برای انجام یک درمان ارتودنسی زیبایی نامرئی بدون بریس های سنتی اقدام کنند، اما ابتدا باید بدانیم که این روش درمانی دقیقا چیست و تعریفی جامع از آن ارائه دهیم.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، ارتودنسی نامرئی شامل تمام روش‌های درمانی است که هدف اصلی آن‌ها حفظ اعتماد به نفس بیمار و معذب نبودن او در جمع است. ایده‌ای که باعث شد این نوع ارتودنسی زیبایی طرفداران زیادی داشته باشد این است که جایگزین بهتری برای دستگاه‌های فلزی سنتی شده است تا بیمار احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود میتوانید برای کسب اطلاعات درباره بیلیچینگ دندان به صفحات مربوطه مراجعه کنید. 

این ارتودنسی، به ویژه برای بزرگسالان، به یک راه‌حل ارجح تبدیل شده است؛ به خصوص کسانی که شاغل هستند، دانشگاه می‌روند یا به هر نحوی در انظار عمومی ظاهر می‌شوند و ترجیح می‌دهند دلایل ارتودنسی کردن دندان‌های خود را توضیح ندهند.

ارتودنسی نامرئی چه کاربردی دارد و چگونه باعث ترازشدن دندان‌ها می‌شود؟

این روش درمانی اساسا برای بهبود محتاطانه سلامت و زیبایی دندان و لبخند بکار گرفته می‌شود. این یک نوع ارتودنسی است که دستگاه‌های مورد استفاده در آن در معرض دید دیگران قرار نمی‌گیرد، زیرا معمولا رنگ مینای دندان یا کاملا شفاف است.

مانند بریس‌های فلزی سنتی، دستگاه‌های ارتودنسی نامرئی بر روی دندان‌ها فشار وارد می‌کنند و باعث می‌شوند که دندان‌ها به‌تدریج به موقعیت درست خود حرکت کنند. شیوه‌ای که این نوع ارتودنسی فشار را اعمال می‌کند با توجه به نوع دستگاه مورد استفاده متفاوت است زیرا همانطور که در ادامه خواهیم دید، در این روش درمانی ممکن است از براکت‌ها یا بایت‌های شفاف استفاده شود.

پیشنهاد مطالعه: درباره انواع ارتودنسی بدانید

 

انواع ارتودنسی نامرئی

انواع مختلفی از ارتودنسی نامرئی وجود دارد. بسته به عواملی مانند نوع مشکلی که باید درمان شود، متخصص ارتودنسی بهترین روش را توصیه می‌کند. بنابراین برای اینکه بفهمید کدام نوع ارتودنسی زیبایی برای نیازهای شما مناسب‌تر است، بهتر است با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. انواع مختلف این نوع ارتودنسی موجود را می‌توان به دو گروه ارتودنسی ثابت نامرئی و ارتودنسی متحرک نامرئی تقسیم کرد.

ارتودنسی ثابت نامرئی: در بین دستگاه‌های ثابت، رایج ترین انواع آن عبارتند از: براکت سرامیکی، براکت نامرئی و بریس لینگوال یا پشت دندانی (که براکت‌ها در پشت دندان‌ها قرار دارند) .

ارتودنسی متحرک نامرئی: الاینرهای شفاف جایگزین کاربردی‌تری برای دستگاه‌های ارتودنسی ثابت هستند و علاوه بر قابل جابجایی بودن، مزایای بی شماری را نیز دارا هستند.

ارتودنسی ثابت نامرئی با براکت‌ نامرئی

براکت نامرئی علیرغم بودن در دسته دستگاه‌های ارتودنسی نامرئی، شبیه به براکت فلزی سنتی است؛ با این تفاوت که براکت نامرئی از سرامیک یا پلاستیک شفاف ساخته شده است. رنگ‌های آن شبیه مینای طبیعی دندان و شفاف بوده و تقریبا نامرئی هستند. این براکت‌ها به سختی قابل‌دیدن از فاصله بسیار نزدیک هستند. حتی با وجود اینکه این دستگاه‌ها در روش ارتودنسی ثابت و نامرئی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند دستگاه‌های فلزی سنتی نیاز به پیگیری های مکرر با مراجعه ماهانه به دندانپزشک برای تنظیم قوس دارند.

ارتودنسی ثابت نامرئی با براکت لینگوال یا پشت دندانی

بریس‌های لینگوال تنها نوع بریس‌های فلزی نامرئی هستند. آن‌ها را می‌توان در دسته دستگاه‌های این مدل از ارتودنسی طبقه‌بندی کرد، زیرا در پشت دندان قرار می‌گیرند و از بیرون نامحسوس (نامرئی) هستند.

“این نوع دستگاه نیز برای تنظیم نیاز به پیگیری ماهانه حضوری با متخصص ارتودنسی دارد.”

ارتودنسی متحرک نامرئی با الاینرهای شفاف

انقلاب واقعی در این ارتودنسی بیش از 20 سال پیش با الاینرهای شفاف رخ داد. الاینر یک دستگاه متحرک متشکل از دو آتل شفاف است که کاملا با دندان‌های بیمار سازگار و متناسب است. این الاینرها برای حرکت تدریجی دندان‌ها تا زمان قرارگیری آن‌ها به نحوه درست، فشار وارد می‌کنند.

به لطف این الاینرهای شفاف، بیمار می‌تواند با مسواک زدن دندان‌های خود، بدون اینکه دستگاه از دسترسی به هیچ ناحیه‌ای جلوگیری کند، بهداشت دهان و دندان بهتری داشته باشد.

“الاینرهای شفاف بسیار بادوام هستند و بسیار بعید است که بشکنند مگر اینکه به درستی از آن‌ها مراقبت نشود.”

بیشتر بدانید: فواید ارتودنسی دندان چیست؟

 

چگونه دندان و دستگاه ارتودنسی نامرئی را تمیز کنیم؟

قبل از توضیح دادن نحوه تمیز کردن این دستگاه‌ها، باید نوع دستگاه مورداستفاده را در نظر بگیریم. به عنوان مثال در ارتودنسی نامرئی با بریس‌های ثابت، باید بسیار مراقب باشیم؛ زیرا براکت‌ها قابل جابجایی نیستند. این امر باعث می‌شود تمیز کردن دستگاه و دندان کار دشواری باشد، زیرا قوس فلزی اجازه نمی‌دهد مسواک به راحتی با دندان و قطعاتی که روی آن قرار دارد، تماس داشته باشد. در نتیجه قرار گرفتن این دستگاه روی سطح دندان به این معنی است که نیاز به مسواک زدن با دقت بیشتری وجود دارد.

اما در مقابل با الاینرهای شفاف، مسواک زدن بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود. دلیل آن این است که وقتی می‌خواهیم دندان‌هایمان را مسواک بزنیم، می‌توانیم الاینرها را برداریم و طبق معمول مسواک زدن را ادامه دهیم.

“فقط برای تمیز کردن خود دستگاه‌ باید از مسواک نرم استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید کثیفی یا جرمی که ممکن است در حین استفاده به آن چسبیده باشد را از بین ببرید.”

درمان ارتودنسی نامرئی چقدر طول می کشد؟

به طور متوسط، روند درمان در آن می‌تواند از 6 تا 36 ماه طول بکشد. اگرچه مواردی وجود دارند که در زمان کمتری هم قابل‌حل هستند و همچنین موارد دیگری وجود دارند که روند درمان آن‌ها ممکن است چند ماه بیشتر طول بکشد. برای اینکه دقیقا بدانید روند درمان شما چقدر طول می کشد، متخصص شما باید این موضوع را ارزیابی کند. همچنین مدت زمان درمان در این روش ممکن است بسته به نوع درمان ارتودنسی انتخابی کمی متفاوت باشد و میزان دشواری انجام آن روش قطعا عامل اصلی و تعیین‌کننده در طول مدت درمان خواهد بود.

قیمت ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

قیمت ارتودنسی نامرئی عمدتا بر اساس نوع درمان مورد نیاز، پیچیدگی مشکل بیمار و متخصصی که این درمان را انجام می‌دهد متفاوت است. بسیاری از عوامل دیگر نیز ممکن است در این امر دخیل باشند. به صورت کلی هزینه لازم برای این نوع ارتودنسی نسبت به سایر ارتودنسی‌ها بیشتر است و مبلغ لازم برای آن چیزی در حدود 45 تا 50 میلیون تومان است.

برخی از متخصصان یا کلینیک‌ها شرایط پرداخت قسطی را نیز دارند؛ یعنی شما حدود یک سوم مبلغ را پیش‌پرداخت می‌دهید و بقیه مبلغ را حین روند درمان، ماهیانه پرداخت می‌کنید.

بیشتر بدانید: مبلغ ارتودنسی در سال 1401 چقدر است؟

 

کلام پایانی

امیدواریم که تا اینجای مقاله با ما همراه بوده باشید. در این مقاله سعی کردیم به صورت جامع ارتودنسی نامرئی را از تمام جوانب بررسی کرده و برایتان شرح دهیم. توصیه آخر ما این است که این روش درمانی بسیار مناسب و اثرگذار است. با یک بار هزینه کردن می‌توانید صاحب دندان‌هایی سالم و لبخندی بی‌نظیر شوید. اگر خواندن این مقاله برایتان مفید بود و از خواندن آن لذت بردید می‌توانید آن را با دوستان و اطرافیانتان به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول در مورد ارتودنسی نامرئی

چه کسانی می‌توانند تحت درمان این نوع ارتودنسی قرار گیرند؟

هر کسی می‌تواند با این روش تحت درمان قرار گیرد. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می‌توانند این روش را برای درمان انتخاب کنند.

درمان با دستگاه‌های این مدل ارتودنسی نسبت به دستگاه‌های ارتودنسی معمولی زمان بیشتری لازم دارد یا کمتر؟

نمی‌توان در این مورد نظر قطعی داد. نوع روش انتخاب شده برای ارتودنسی و پیچیدگی مشکلی که بیمار برای آن تحت درمان قرار می‌گیرد عواملی هستند که مدت زمان لازم برای درمان را تعیین می‌کنند.

آیا حداقل سن برای استفاده از این ارتودنسی وجود دارد؟

حداقل سن برای استفاده از این روش وجود ندارد. متخصصان توصیه می‌کنند که کودکان را برای اولین بار در سن 6 سالگی نزد متخصص ارتودنسی ببرید تا بررسی شود که دندان های آن‌ها به طور طبیعی رشد می‌کنند یا نه. بسته به مورد هر کودک، در صورت نیاز می‌توان ارتودنسی نامرئی را انتخاب کرد.

چه زمانی نتایج آن مشخص می‌شوند؟

همه چیز به نوع مشکل و نوع دستگاه بستگی دارد، اما در بسیاری از موارد نتایج آن پس از ماه سوم درمان مشخص می‌شود.

بهترین نوع ارتودنسی در نوع نامرئی چیست؟

هیچ روشی در این ارتودنسی بهتر از دیگری نیست. متخصص بهترین بریس‌های نامرئی را با توجه به نیاز و سلیقه شما توصیه می‌کند.

مزیت الاینر شفاف نسبت به سایر دستگاه‌ها چیست؟

جدیدترین روش انجام این نوع ارتودنسی، الاینرهای شفاف هستند. این نوع ارتودنسی نوآورانه‌ترین روش است و مزایای زیادی نسبت به سایر انواع ارتودنسی نامرئی دارد.

آیا این روش درمان واقعا جواب می‌دهد؟

بله، این روش به خوبی کار می‌کند و به اندازه ارتودنسی سنتی موثر است. همچنین این مزیت را دارد که اصلا قابل‌دیدن نیست.

پیام بگذارید

Home
Account
Cart
Search
Explore
بکشید